Jak wyliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023? Wysokość podwyżki rozczarowuje, liczono na wyższy dodatek

W okresie wakacyjnym nauczycielom przysługuje specjalny dodatek do pensji, czyli świadczenie urlopowe. Środki przyznawane są w ramach Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i mogą je otrzymać nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Po ostatniej zmianie przepisów pedagodzy liczyli na większą podwyżkę, ostateczna kwota wywołała jednak spore rozczarowanie. Jak wyliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023? Ile wynosi świadczenie urlopowe 2023?

Jak wyliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami do końca sierpnia każdego roku nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela w szkole publicznej powinni otrzymać specjalny dodatek urlopowy. Pieniądze wypłacane są z Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a kwota świadczenia równa się wysokości odpisu podstawowego, który oblicza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

W ostatnim czasie Sejm przyjął ustawę wprowadzającą specjalny dodatek 1125 zł dla nauczycieli z okazji 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. W dokumencie dodatkowo znalazł się zapis podwyższający wysokość odpisu podstawowego. Oznacza to zatem, że nauczycielom, którzy otrzymali już świadczenie urlopowe 2023 należy się wyrównanie.

Niestety wyliczona przez MEiN kwota pozostawia wiele do życzenia. Chociaż spodziewano się nawet 251,37 zł lub 335,16 zł podwyżki, to w rzeczywistości świadczenia urlopowe nauczycieli 2023 wzrośnie o zaledwie… 41,90 zł. Niska kwota wynika z zaproponowanej przez ministerstwo edukacji proporcjonalnej metody wyliczania wysokości wypłat.

Świadczenie urlopowe dla nauczyciela zatrudnionego przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy naliczane proporcjonalnie do okresu naliczania odpisu podstawowego wynosi:

– od września 2022 r. do czerwca 2023 r. – 1 385,81 zł
– od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. – 319,06 zł

Wysokość świadczenia urlopowego w 2023 r. – 1704,87 zł.Oświadczenie ministerstwa edukacji, cytat za “Dziennikiem Gazetą Prawną”

Zobacz: Emerytura z rekompensatą dla nauczyciela. Nie każdy może ją otrzymać. ZUS przedstawia kryteria

Do kiedy świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenia urlopowe dla nauczycieli 2023 jak co roku powinno zostać wypłacone maksymalnie do końca sierpnia danego roku. Znaczna część nauczycieli już swój dodatek otrzymała, a pozostali powinni dostać go w najbliższym czasie.

Czytelnicy pytają o wakacyjne dla nauczycieli 2023

Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023 netto?

Kwota świadczenia urlopowego dla nauczycieli 2023 to: od września 2022 r. do czerwca 2023 r. – 1 385,81 zł, a od lipca 2023 r. do sierpnia 2023 r. – 319,06 zł.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023 do kiedy wypłacane?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 powinno zostać wypłacone do końca sierpnia.

Kiedy świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023?

Niektórzy wypłaty świadczenia pobierają już w czerwcu, ale można je otrzymać maksymalnie do końca sierpnia danego roku.

Sprawdź też:

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general