Chrystoteka, czyli katolicka odpowiedź na Halloween. Tak Kościół próbuje walczyć z popularną zabawą

Z każdym rokiem przybywa kościelnych inicjatyw, które mają być alternatywą dla coraz bardziej popularnego wśród młodych ludzi Halloween. Ponieważ duchowni są przeciwnikami pochodzącej zza oceanu tradycji i widzą w dziecięcych zabawach zagrożenie, próbują zapewnić młodzieży bardziej stosowne – ich zdaniem – rozrywki. Stąd pomysł na organizowanie specjalnych, chrześcijańskich dyskotek. Jak dokładnie wygląda “chrystoteka”? Jakie atrakcje można na niej spotkać?

Chrystoteka – co to jest?

W ostatnim czasie w mediach prawdziwą furorę w mediach – zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych – zrobiły tzw. “chrystoteki”, czyli chrześcijańskie dyskoteki. Katolickie zabawy to inicjatywa skierowana do dzieci i młodzieży, która ma stanowić alternatywę dla imprez halloweenowych. Nie od dziś wiadomo, że Kościół w Polsce nie akceptuje amerykańskiej tradycji, której symbolem stała się wydrążona dynia i upiorne przebieranki. Duchowni twierdzą, że Halloween nie ma nic wspólnego z niewinną zabawą, ich zdaniem jest to święto pogańskie, przesiąknięte okultyzmem oraz satanizmem. Przebieranie się za duchy, kościotrupy czy zombie uważają za zabawę w piekło, a to jest już postrzegane jako grzech. Krytycy i przeciwnicy Halloween często podkreślają również, że celebrowanie tego święta to brak szacunku do własnych tradycji.

Chociaż zdanie Kościoła w kwestii Halloween jest jasne i dobrze znane od dawna, to jednak wyraźnie widać, że święto zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Co roku organizuje się tematyczne imprezy z przebierankami i przybywa dzieci, które biorą udział w zabawie “cukierek albo psikus”, pukając do drzwi sąsiadów. Aby odciągnąć młodych ludzi od halloweenowych zabaw, w wielu miejscach zaplanowano katolickie alternatywy, m.in. Bale Wszystkich Świętych czy chrystoteki. Ponieważ jednak od czasu do czasu ogłoszenia o takich inicjatywach pojawiły się w publicznych szkołach i przedszkolach, to wywołały oburzenie niektórych rodziców, którzy słusznie stwierdzili, że tego typu atrakcje są wykluczające dzieci z rodzin niewierzących.

Mimo że Kościół dostrzega w halloweenowych zabawach wyłącznie zagrożenie duchowe, to jednak warto podkreślić, że tradycja sama w sobie nie ma nic wspólnego z Szatanem, a jej korzenie sięgają kultury celtyckiej. Wierzono wówczas, że w ten dzień zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, dlatego przebierano się w różne dziwaczne stroje, aby odstraszyć złe duchy, krążące po Ziemi.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?

Chrystoteki zamiast Halloween – nowy pomysł na walkę z “zachodnią zgnilizną”

W jednym z publicznych przedszkoli na Żuławach Wiślanych pojawił się plakat organizowane m.in. przez Akcję Katolicką Balu Wszystkich Świętych. Ogłoszenie zachęcało dzieci do przebrania się za aniołki lub swoich ulubionych świętych i wzięcie udziału w zabawie. Po balu miała się rozpocząć chrystoteka, przeznaczona już wyłącznie dla starszych uczestników.

Co ciekawe, pomysł chrystotek nie jest całkiem nową inicjatywą. Jedna z takich zabaw została już zorganizowana w 2016 roku w jednej z parafii w Pabianicach. Ksiądz Michał Misiak zaplanował ją wówczas jako katolicką alternatywę dla tradycyjnych imprez karnawałowych. W czasie imprezy nie było mowy o żadnych używkach, ale wśród atrakcji znalazły się za to m.in. tańce i… spowiedź.

Sprawdź: Będzie waloryzacja 500 plus w 2023? Realna wartość świadczenia spada, a politycy zdradzają plany rządu na przyszły rok

Czytelnicy pytają, co to chrystoteka i gdzie się odbywa

Chrystoteka Poznań/Kraków?

Chrystoteki – jeśli już – to są zazwyczaj organizowane przez parafie, dlatego najlepiej szukać informacji np. w kościele lub na parafialnej stronie internetowej.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo