Chrzest od 2024 roku według nowych reguł. Zmiany utrudnią zostanie chrzestnym

Chrzest święty dziecka to jedna z najbardziej podniosłych uroczystości w każdej religijnej rodzinie. Oczywiście zanim dojdzie do sakramentu, rodzice muszą znaleźć odpowiednich kandydatów na chrzestnych, których musi zaakceptować również ksiądz. Okazuje się, że nie zawsze łatwo o jego zgodę, a od tego roku zdobycie jej ma być jeszcze trudniejsze. Na jakich zasadach będzie odbywał się chrzest w 2024 roku?

Chrzest od 2024 roku na nowych zasadach

Teoretycznie rodzic chrzestny to osoba, która powinna wspierać rodziców w wychowaniu dziecka w wierze chrześcijańskiej, a w razie potrzeby przejąć nawet opiekę nad swoim podopiecznym. W praktyce jednak rola chrzestnych jest dziś bardziej symboliczna, a na pierwszy plan wysuwają się raczej kwestie materialne, czyli prezenty.

Aktualnie kandydat na chrzestnego musi dostarczyć do księdza przede wszystkim akt chrztu oraz potwierdzenie przystąpienia do bierzmowania. Obowiązkowo przed uroczystością musi także przystąpić do spowiedzi. Niektórzy duchowni mają jednak dodatkowe wymagania i oczekują, że przyszły chrzestny (lub chrzestna) żyją zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele katolickim.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji (za portalem Mjakmama.pl) od tego roku księża mają podchodzić do tej ostatniej kwestii zdecydowanie bardziej surowo. Przed chrztem mają przeprowadzać dodatkowe rozmowy z kandydatami na chrzestnych, w trakcie których mogą ich zapytać m.in. o to, czy żyją w nieformalnym związku, czy są po rozwodzie, czy uczestniczą regularnie we mszy świętej i czy przystępują do spowiedzi. W przypadku uzyskania odpowiedzi, które nie zgadzają się z doktryną kościelną, kandydat może nie dostać zgody na zostanie chrzestnym.

Zobacz: Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby zostać chrzestnym?

Zgodnie z obowiązującymi w Kościele katolickim zasadami kandydat na chrzestnego lub chrzestną musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musi wcześniej przyjąć trzy sakramenty: chrzest, I komunię oraz bierzmowanie, co powinien potwierdzić zaświadczeniami ze swojej parafii. Po drugie, kandydat musi mieć ukończone minumum 16 lat. To jednak nie wszystkie wymagane warunki.

Poza kryteriami formalnymi, są również te mniej formalne i trudniejsze do udowodnienia. Niektórzy księża wymagają bowiem, aby przyszli chrzestni byli osobami nie tylko wierzącymi, ale także regularnie praktykującymi, które uczestniczą we mszy świętej i przystępują do spowiedzi. Dobrze by było również, aby miały dowód na to, że w przeszłości brały udział w lekcjach religii w szkole.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo