Dziecięce SOR-y wypchane po brzegi. Mali pacjenci trafiają tam z jednym objawem. “Sezon otwarty”

Wrzesień to dość trudny czas dla rodziców i dzieci. Jest to bowiem nie tylko początek szkoły i powrót obowiązków, ale także start sezonu przeziębień. Wszystko wskazuje na to, że tym rok sezon infekcji już się rozpoczął. Dziecięce SOR-y niemal codziennie pękają w szwach, a wśród małych pacjentów powtarza się jeden niebezpieczny objaw. Pediatrka Alicja Jaczewska opublikowała wymowne zdjęcie z nocnego dyżuru.

Nocny SOR pełen dzieci z jednym objawem

Początek września to prawdziwa rewolucja w wielu domach i nie chodzi wyłącznie o powrót do nauki. Jak informują lekarze, z każdym rokiem coraz wcześniej rozpoczyna się sezon przeziębień wśród dzieci. Zdarza się, że już po pierwszych kilku dniach wracają z katarem, bólem gardła i gorączką. W szkole krąży mnóstwo wirusów, którymi uczniowie się nawzajem zarażają. Na przełomie lata i jesieni spada również odporność, zmienia się pogoda, co powoduje, że o rozwój infekcji nietrudno.

Nic więc dziwnego, że rośni liczba małych pacjentów także w szpitalach. Pediatrka Alicja Jaczewska umieściła w swoich mediach społecznościowych zdjęcie z nocnego dyżuru. Fotografia jest dość wymowna – przyciemniony korytarz i wyraźna godzina: 2:30. Okazuje się, że mnóstwo dzieci trafiło tego dnia na oddział z jednym, groźnym objawem, którego nie należy bagatelizować. Lekarka opisała bowiem zdjęcie słowami: „Sezon na duszności uważam oficjalnie za otwarty”

Nocny dyżur doktor Jaczewskiej należał do tych intensywnych i pracowitych. Na oddział zostało przyjętych mnóstwo dzieci, wśród których stwierdzono liczne przypadki m.in. astmy wczesnodziecięcej, obturacji i zapalenia oskrzeli. Na szczęście dzięki fachowej i troskliwej opiece po kilku godzinach stan dzieci zdecydowanie się poprawił.

Instagram: @ali_jacz

Zobacz: Legionella – objawy u dzieci. Specjaliści ostrzegają, a rodzice obawiają się szczególnie jednego

Co powinno budzić czujność rodziców?

Sezon na grypy i przeziębienia co roku startuje wcześniej. Jeśli już teraz pojawia się tak wielu małych pacjentów, to prawdziwa fala zachorowań w październiku czy listopadzie może być naprawdę ogromna. Dlatego już teraz lekarze zachęcają do szczepień na grypę.

Rodzice powinni zachować czujność i uważnie obserwować chore dziecko. Jeśli pojawią się duszności, objawów absolutnie nie można ignorować i należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy z oddychaniem? Świadczy o tym m.in. rwany, świszczący oddech, zasysanie przestrzeni międzyżebrowej. Niepokój powinna wzbudzić także obniżona saturacja, która jest naprawdę alarmującym sygnałem.

Sprawdź też:

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo