Idealnie zaparzona turecka herbata przestała być sekretem. Czy wiesz, ile suszu możesz przywieźć do Polski?

Znawcy i smakosze herbat niejednokrotnie okrzykiwali turecką herbatę najlepszą na świecie. Okazało się, że wynika to z pewnego zabiegu. Poznaj ten sekret i odtwórz wspaniały napój u siebie w domu.

Turcy uznawani są za mistrzów parzenia herbaty. Napój ten towarzyszy im codziennie, na każdym kroku, bez względu na porę dnia czy wykonywane obowiązki. Szacowane jest średnie spożycie 3,5 kilograma herbaty rocznie na jednego mieszkańca, co może dać nawet ponad połowę rocznej produkcji herbaty zużywanej na potrzeby wewnętrzne kraju. Jednak to nie częstotliwość parzenia zrobiła z nich mistrzów. Wydawać by się mogło, że wystarczy dobrać odpowiednie liście herbaty, poziom ususzenia czy chociażby wielkość. Jednak nadal to nie to. Ich sekret ukryty jest… w rytuale parzenia i podawania herbaty. Sprawdź, jak go zaparzyć i ile suszu możesz przewieźć z Turcji do Polski, aby móc cieszyć się tym napojem we własnym domu.

Herbata turecka. Sekret parzenia w specjalnym czajniku

Aby przyrządzić herbatę turecką niezbędne będą odpowiednie naczynia. One są jednym ze składowych sekretu najlepszej herbaty świata. Czajnik do herbaty tureckiej wygląda jak podwójny czajniczek – ma trzy części: dwa imbryki (dolny i górny) oraz pokrywkę. Do dolnego imbryka nalewamy wody do około 3/4 wysokości naczynia, a do górnego wsypujemy susz herbaciany. Kiedy woda w dolnym imbryku zagotuje się, zalewamy nią górny imbryk z przygotowanymi liśćmi na wysokość około 3 centymetrów. Ponownie nalewamy wody do dolnego imbryka i gotujemy. Po zagotowaniu zdejmujemy z ognia i odstawiamy na kilka minut, aby wrzątek przestał bulgotać i delikatnie przestygł. Do przygotowanych szklanek wlewamy niewielka ilość esencji przygotowanej w górnym imbryku i rozcieńczamy ją wodą z dolnego. Ten sposób patrzenia daje nam niezwykle aromatyczny i nasycony napój smakujący całkowicie inaczej od zwykłej herbaty zaparzonej od razu.

Tureckie szklanki. Kolejna składowa sekretu

Specjalne tureckie szklanki kształtem przypominają tulipana, dzięki czemu mają zapobiegać szybkiemu stygnięciu herbaty. Z praktycznego punktu widzenia taki kształt pozwala nam na trzymanie gorącego napoju w ręku bez obawy poparzenia się. Warto wiedzieć, że Turcy piją gorącą herbatę nawet w upalne dni. To powszechna praktyka zarówno w Turcji, jak i Egipcie czy Maroku. Organizm pocąc się pod wpływem gorącego napoju schładza się i termoreguluje – wyrównuje temperaturę na zewnątrz i wewnątrz organizmu.

Ile herbaty można przywieźć z Turcji? Pamiętajmy o obowiązującym prawie!

Państwo jakim jest Turcja ma kilka zasad obowiązujących dla turystów. Jednym z nich jest ograniczenie wywożenia dóbr. Zabraniają między innymi wywożenia przedmiotów starszych niż 100 lat, czy zebranych minerałów. Jeśli chodzi o herbatę, prawo jasno zaznacza, że turysta może zabrać ze sobą nie więcej niż 0,5 kilograma herbaty! Na lotnisku warto o tym pamiętać wracając z wakacji.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo