Jak ochronić murawę? W czasie suszy nie musisz jej podlewać. Wystarczą dwa inne triki

Gorące, letnie dni sprawiają, że trawa szybko się wysusza i żółknie. Niestety ostatnio nie ma w naszym kraju zbyt wiele opadów, dlatego warto oszczędzać wodę i nie zużywać jej do podlewania zieleni. Na szczęście możesz sprawić, że trawa będzie soczyście zielona i bez tego. Jak dbać o trawnik?

Czerwiec był bardzo ciepły, a lipiec zapowiada się podobnie. Niestety w niektórych miejscach w Polsce od kilku tygodni nie było obfitych opadów. Podlewanie trawy jest kosztowne i nieekologiczne, a bez tego zazwyczaj źdźbła żółkną i nie prezentują się zbyt dobrze. Okazuje się, że wystarczą dwa triki, które wspomogą murawę bez potrzeby podlewania w suszy. Co trzeba zrobić?

Sprawdź: Nie wyrzucaj skoszonej trawy! Ogrodnicy mają lepszy sposób. Rozwiążesz nawracający problem

Jak dbać o trawnik? Nie podlewaj — wypróbuj inne triki

Tiktoker @ogrodnikdoskonaly publikuje na swoim profilu nagrania, na których pokazuje, jak dbać o ogród. W jednym z krótkich filmików odniósł się do tegorocznej suszy i zaproponował dwa sposoby, dzięki którym trawa będzie zielona bez potrzeby podlewania. Susza jest trudnym czasem dla naszego regionu, dlatego w trosce o ekologię nie powinno się zużywać niezbędnej nam do życia wody na trawę. Co możesz zrobić zamiast tego?

  • Zwiększ wysokość koszenia — taka murawa jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne.
  • Staraj się regularnie poprawiać jakość gleby — stosuj kompost zmieszany z piaskiem, który pomoże zwiększyć wchłanialność wody do ziemi i utrzymywanie jej przez dłuższy czas.
@ogrodnikdoskonaly #trawnik #trawa #lato #susza #ogrodek #poradyogrodnicze #ogrodnik #ogrod ♬ original sound – darcy stokes

Sprawdź: Czym najlepiej nawozić lawendę? Pokrusz i zalej wodą. Ta mieszanka to niezawodny patent ogrodników

Internauci pozostawili pod filmem @ogrodnikdoskonaly wiele komentarzy. Zwrócili uwagę na zaprezentowane metody i skomentowali trudną, tegoroczną suszę. Niektórzy przyznali, że warto zawczasu, jeszcze przed pasmem upalnych dni, stosować prewencyjne zabiegi, które ochronią murawę.

Wystarczy nie kosić.

Ja zawsze przed upałami wzmacniam trawę.

To, co powinno się robić, to nie kosić tak często przy ziemi i wiedząc, że idzie susza. Po szkodzie.

Super. Dzięki za udostępnianie waszej wiedzy.

U mnie już po trawniku…

Jak uratować wysuszoną trawę? Zapomnij o obfitym podlewaniu i nawożeniu

Po zakończeniu suszy warto zadbać o trawnik, by mógł cieszyć oko przez resztę sezonu. Niektórzy od razu chcą obficie go nawadniać i stosować nawozy, jednak działania mijają się z celem. Przed podlaniem trawy należy nisko ją skosić i zgrabić wyschnięte źdźbła. Pamiętaj, by nie nawozić przesuszonego trawnika, co pogorszy jego stan i narazi na kolejne poparzenia, których i tak już miał wystarczająco. Wystarczy, że przeprowadzisz wertykulację trawnika i będziesz podlewać go obficie co kilka dni, ale nie codziennie. Najlepiej robić to wieczorami, gdy słońce nie wpływa już na trawę.

Sprawdź: Błyskawicznie pokryje cały ogród. To ostatni moment na posadzenie go w ogrodzie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo