Kontrolerzy z wodociągów odwiedzają domy. Za złamanie tego przepisu zapłacisz nawet 10 tys. zł kary!

W Polsce obowiązują określone przepisy dotyczące odprowadzania wód opadowych we właściwy sposób. Powinien ich przestrzegać każdy właściciel domu, ale niestety często praktyka jest inna. W całej Polsce ruszyły w ostatnim czasie kontrole, a za niespełnianie wymogów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku grożą surowe kary.

Ruszają kontrole z wodociągów. Upewnij się, że nie łamiesz prawa!

W Polsce obowiązuje aktualnie specjalna ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z jej zapisami wody opadowe, czyli tzw. deszczówka, powinny być odprowadzane we właściwy sposób – do kanalizacji deszczowej, ogólnospławnej lub rowu melioracyjnego. Ponieważ wód opadowych oficjalnie nie zalicza się (od 2018 roku) do ścieków, nie można odprowadzać jej do kanalizacji sanitarnej/bytowej.

Przestrzeganie tych przepisów mogą weryfikować pracownicy wodociągów, a w ostatnim czasie w całej Polsce ruszyły kontrole. Szczególnie uważnie kontrolerzy będą przyglądać się nieruchomościom niepodłączonym do sieci kanalizacyjnej. Za nieodpowiednie gospodarowanie wodami opadowymi mogą nałożyć nawet 10 tys. zł kary.

Zobacz: Ta niewinna zabawa może rodziców słono kosztować. Mandat wynosi 500 zł

Kontrolerzy mogą wymagać tych dokumentów

Właściciele posesji, które nie są podłączone do lokalnej sieci kanalizacyjnej, mogą być poproszeni przez kontrolerów o okazanie następujących dokumentów:

  • dokumentów potwierdzających opróżnianie zbiornika bezodpływowego lub osadnika w przydomowej oczyszczalni ścieków (umowa powinna być sporządzona z firmą uprawnioną do tego typu działalności),
  • rachunków od firm, które zajmują się wywożeniem nieczystości; paragony będą potwierdzeniem właściwego gospodarowania opadami.

Powyższe potwierdzenia mogą pomóc uniknąć kary.

Sprawdź też:

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general