Moda na imiona dla dzieci zmienia się mniej więcej co dwie, trzy dekady. Nic zatem dziwnego, że imiona, które królowały w pokoleniu naszych babć i dziadków, dzisiaj są już nieco zapomniane i uchodzą za staroświeckie. Jednocześnie wybór tego imienia to z pewnością gwarancja oryginalności, dlatego jeśli rodzice poszukują nieszablonowej propozycji, to warto po nie sięgać. Jedno z takich imion jest wyjątkowo rzadko nadawane, czy ma szansę wrócić do łask?
To imię królowało w pokoleniu naszych babć, dziś rzadko wybierane
Halina to imię bardzo specyficzne. Już tak długo gości w naszej kulturze, że uchodzi za zupełnie rodzime i typowo polskie, tradycyjne imię. Tymczasem swoje korzenie ma dosyć daleko od naszego kraju. Wywodzi się bowiem od greckiego słowa „galene”, które oznacza: „spokój”, „błogostan”. Do języka polskiego zawitało już kilka wieków temu, a w XIX wieku kompozytor Stanisław Moniuszko spopularyzował zdrobnienie Halka, która z czasem zaczęła być nadawana również jako samodzielne imię.
Halina nie cieszy się dziś specjalną popularnością wśród rodziców. Widać to z zestawiania opublikowanego w połowie roku – od początku 2023 nadano je bowiem zaledwie 23 razy. Można je często spotkać w pokoleniu naszych babć, ponieważ szczyt jego popularności przypadał na lata 50.
Zobacz: Rodzice w latach 90. szaleli za tym zachodnio brzmiącym imieniem. Dziś kojarzy się z tandetą
Zapomniane, tradycyjne imiona. Czy mają szansę wrócić do łask?
W zestawieniu nadawanych imion w ostatnich latach widać wyraźną tendencję, że imiona wybierane często jeszcze 40 czy 50 lat temu, dzisiaj są zupełnie niszowe. Do takich propozycji należą m.in.:
- Lucyna – w 2023 roku nadane 42 razy,
- Irena – w 2023 roku nadane 26 razy,
- Sabina – w 2023 roku nadane 25 razy,
- Danuta – w 2023 roku nadane 20 razy,
- Waleria – w 2023 roku nadane 15 razy,
- Jolanta – w 2023 roku nadane 13 razy,
- Mirosława – w 2023 roku nadane 10 razy.
Sprawdź też: