Królowało w latach 50. To imię nosiły nasze babcie, a dziś pozostaje zapomniane Czy wróci jeszcze do łask?

Moda na imiona dla dzieci zmienia się mniej więcej co dwie, trzy dekady. Nic zatem dziwnego, że imiona, które królowały w pokoleniu naszych babć i dziadków, dzisiaj są już nieco zapomniane i uchodzą za staroświeckie. Jednocześnie wybór tego imienia to z pewnością gwarancja oryginalności, dlatego jeśli rodzice poszukują nieszablonowej propozycji, to warto po nie sięgać. Jedno z takich imion jest wyjątkowo rzadko nadawane, czy ma szansę wrócić do łask?

To imię królowało w pokoleniu naszych babć, dziś rzadko wybierane

Halina to imię bardzo specyficzne. Już tak długo gości w naszej kulturze, że uchodzi za zupełnie rodzime i typowo polskie, tradycyjne imię. Tymczasem swoje korzenie ma dosyć daleko od naszego kraju. Wywodzi się bowiem od greckiego słowa “galene”, które oznacza: „spokój”, „błogostan”. Do języka polskiego zawitało już kilka wieków temu, a w XIX wieku kompozytor Stanisław Moniuszko spopularyzował zdrobnienie Halka, która z czasem zaczęła być nadawana również jako samodzielne imię.

Halina nie cieszy się dziś specjalną popularnością wśród rodziców. Widać to z zestawiania opublikowanego w połowie roku – od początku 2023 nadano je bowiem zaledwie 23 razy. Można je często spotkać w pokoleniu naszych babć, ponieważ szczyt jego popularności przypadał na lata 50.

Zobacz: Rodzice w latach 90. szaleli za tym zachodnio brzmiącym imieniem. Dziś kojarzy się z tandetą

Zapomniane, tradycyjne imiona. Czy mają szansę wrócić do łask?

W zestawieniu nadawanych imion w ostatnich latach widać wyraźną tendencję, że imiona wybierane często jeszcze 40 czy 50 lat temu, dzisiaj są zupełnie niszowe. Do takich propozycji należą m.in.:

  • Lucyna – w 2023 roku nadane 42 razy,
  • Irena – w 2023 roku nadane 26 razy,
  • Sabina – w 2023 roku nadane 25 razy,
  • Danuta – w 2023 roku nadane 20 razy,
  • Waleria – w 2023 roku nadane 15 razy,
  • Jolanta – w 2023 roku nadane 13 razy,
  • Mirosława – w 2023 roku nadane 10 razy.

Sprawdź też:

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general