Nadmierna potliwość u dziecka

Nadmierna potliwość u dziecka to zmartwienie wielu rodziców, którzy zastanawiają się, jakie może być podłoże takiego stanu rzeczy. Pediatrzy wyjaśniają, że przyczyny nadpotliwości są przeważnie banalne, zaś sposoby zapobiegania jej – dość łatwe do wdrożenia. Czasami jednak wzmożone wydzielanie potu stanowi objaw poważniejszego stanu chorobowego. Jak zatem dociec prawdziwego powodu naszego problemu?

Nadmierna potliwość u dziecka

Nadmierne pocenie się dziecka (ale także osoby dorosłej) nazywa się niekiedy hiperhydrozą. Ogólnie rzecz biorąc, powoduje ją nadczynność gruczołów potowych. Kiedy problem nadpotliwości występuje na obszarze całego ciała, mówimy o nadpotliwości uogólnionej; wzmożenie wydzielanie potu w obrębie dłoni, pach, stóp czy głowy znane jest zaś pod nazwą nadpotliwości miejscowej.

W samym prostym fakcie, że dziecko się poci, nie ma jeszcze nic zaskakującego ani niepokojącego. Obecność potu na skórze to naturalna sprawa, powiązana z procesem termoregulacji, czyli z pozbywaniem się ciepła przez organizm. Za prawidłowy przebieg tego procesu odpowiedzialne są gruczoły potowe, których znajduje się na ludzkim ciele ok. 5 milionów. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek powinien wydalać mniej więcej 800 ml potu dziennie – im mocniej owa wartość zostaje przekroczona, w tym większym stopniu dotyczy nas problem nadpotliwości.

Dlaczego dziecko się poci?

W chwili, kiedy zauważymy, że nasza latorośl poci się podczas zabawy albo niezbyt wyczerpującego spaceru, nie powinniśmy od razu wpadać w przerażenie.

Nieodpowiedni ubiór

Nadmierna potliwość u dziecka wynika najczęściej z noszenia przez nie nieodpowiedniej odzieży. Kłopot powinien się szybko rozwiązać, jeśli postawimy na przewiewne ubrania dla dzieci wykonane z naturalnych tkanin. Za wszelką cenę unikajmy materiałów syntetycznych, bo w wielu wypadkach to właśnie one ponoszą odpowiedzialność za zwiększone wydzielanie potu. Nie tylko u dzieci zresztą.

Nieodpowiednia higiena osobista

Inną przyczyną nadpotliwości bywają niedostatki w zakresie higieny osobistej. Jeśli nasza pociecha ma kilka lat, to zapewne my sami jesteśmy odpowiedzialni za dobór jej kosmetyków. Zastanówmy się, czy kupujemy produkty dobrej jakości, nieprzeterminowane oraz dostosowane do wymagań wrażliwej dziecięcej skóry. Nie bójmy się również podsunąć dziecku łagodnego antyperspirantu, który z pewnością również dobrze mu się przysłuży.

Choroba

Nadpotliwość u dzieci może też stanowić efekt toczącego się w organizmie procesu chorobowego, bardziej lub mniej groźnego. Wzmożone wydzielanie potu jest nieswoistym objawem dolegliwości takich jak infekcje, alergie, choroby skórne czy grzybice. Czasami świadczy ono o nieprawidłowej pracy serca, o cukrzycy bądź zaburzeniach gospodarki hormonalnej (powodowanych np. przez niedoczynność tarczycy). W najgorszym wypadku nadpotliwość występuje w przebiegu chorób nowotworowych, takich jak białaczka, ziarnica lub chłoniak.

Jakie badania, gdy dziecko się poci?

Jeżeli mamy pewność, że problem nadpotliwości nie wynika u naszego dziecka z żadnych trywialnych powodów, powinniśmy oczywiście zasięgnąć porady lekarskiej. Typowymi badaniami w takich wypadkach są: morfologia krwi, stężenie żelaza, parametry informujące o toczącym się stanie zapalnym (OB, CRP), glukoza, TSH, elektrolity. Po zapoznaniu się z wynikami lekarz będzie w stanie wykluczyć proces chorobowy albo postawić konkretną diagnozę i wdrożyć adekwatną terapię.

Grupa szczególnych objawów towarzyszących nadpotliwości

Istnieje także grupa pewnych szczególnych objawów towarzyszących nadpotliwości, których zaobserwowanie stanowi silną przesłankę do konsultacji medycznej. Należą do nich m.in.:

Wizyta lekarska, połączona z przeprowadzeniem koniecznych badań, powinna dać nam odpowiedź na pytanie, z czego wynika nadmierna potliwość u dziecka. Czasami okazuje się jednak, że mimo wysiłków rodziców i personelu medycznego, powód istnienia problemu pozostaje nieuchwytny. W takim wypadku mówimy o nadpotliwości idiopatycznej. Naukowcy podejrzewają, że stoją za nią czynniki genetyczne. Najskuteczniejszym sposobem walki z nią pozostaje stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, utrzymywanie prawidłowej wagi, a także rezygnacja z odzieży syntetycznej.

Dlaczego dziecko poci się na głowie?

Zbyt wiele warstw odzieży

Pocenie główki u małego dziecka wynika często ze zbyt wielu warstw odzieży, jakie maluch na sobie nosi, albo z nienaturalnie wysokiej temperatury pomieszczenia. Może być także skutkiem alergii na materiały, z których wykonano pościel, albo na środki piorące używane w domu. W pierwszej kolejności warto zatem przyjrzeć się tym wszystkim aspektom codziennego życia, zanim zaczniemy szukać głębszych powodów nadmiernej potliwości u naszego berbecia.

Niedobór witaminy D

Najpopularniejszy medyczny powód nadpotliwości u niemowląt wiąże się z niedoborem witaminy D. Niejednokrotnie wystarczy zapewnić maleństwu suplementację tego składnika, aby zdecydowanie zredukować u niego wydzielanie potu. Paradoks polega jednak na tym, iż zbyt duża ilość witaminy może przynieść dokładnie ten sam niepożądany efekt nadmiernej potliwości. W sytuacjach wątpliwych zawsze należałoby skontaktować się z pediatrą.

Mukowiscydoza

Zbyt wiele potu na dziecięcej główce to czasami objaw mukowiscydozy – choroby zaburzającej przede wszystkim pracę układu oddechowego oraz pokarmowego. Akurat tę przypadłość stosunkowo łatwo rozpoznać, gdyż zwiększonej potliwości towarzyszy zawsze nieprzyjemny zapach, wynikający z obecności chlorków w pocie dziecka. Jeśli nie wyczuwamy żadnej podejrzanej woni, możemy z miejsca wykluczyć występowanie u niemowlęcia tej akurat choroby.

Pocenie dłoni u dzieci

Dzieciaki w wieku szkolnym bardzo często obserwują u siebie nasilone pocenie dłoni, które stają się przez to mokre, lepkie i nieprzyjemne w dotyku. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest po prostu stres, na jaki uczniowie wystawieni bywają w szkole praktycznie przez cały czas.

Jak sobie w tym wypadku poradzić? Skuteczne będą na pewno specjalne chusteczki odświeżające, które można nosić ze sobą na lekcje i w razie potrzeby dyskretnie robić z nich użytek. Warto też pamiętać, że nadpotliwość w wieku szkolnym to typowy objaw dojrzewania i jako taki nie powinien wzbudzać przesadnego niepokoju. Zestresowanemu nastolatkowi warto polecić ćwiczenia relaksacyjne.

Rodzice pytają o nadmierną potliwość u dziecka

Dlaczego dziecko bardzo poci się w nocy?

Nadmierna nocna potliwość u dziecka bywa problemem wielu rodziców. Powody okazują się często niegroźne: maluszek może być ubrany w zbyt grube śpioszki albo ułożony pod przesadnie ciepłą kołderką, czyli po prostu przegrzany. Także jego pokój cechuje nierzadko za wysoka temperatura, sprzyjająca wzmożonemu wydzielaniu potu.

Kiedy jednak wykluczymy wszystkie powyższe przyczyny, pozostaje nam szukać wyjaśnienia medycznego. Pojawiająca się przy zasypianiu nadpotliwość u dzieci może wynikać z niedoboru witaminy D. Jej uzupełnienie powinno pomóc już w ciągu tygodnia.

Podobne objawy daje u najmłodszych również anemia. Wyrównanie poziomu witamin i żelaza szybko rozwiąże ów istotny problem, jakim jest nadmierna potliwość u dziecka.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Świnka: objawy, leczenie, powikłania

Świnka jest chorobą, która wywoływana jest przez paramyskowirus RNA. Jest to zapalenie ślinianek przyusznych. Należy do grona typowych chorób dla wieku dziecięcego. Przebieg choroby u dzieci jest znacznie łagodniejszy niż...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży

Rotawirus: Szkoła przetrwania

Gdy rotawirus dopada mamę i dziecko Leki homeopatyczne, czopki przeciwwymiotne dla dzieci, probiotyki – istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zarażeniem rotawirusami, które najsilniej atakują jesienią i zimą. To...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Syrop Stodal: stosowanie u dzieci

Stodal jest syropem reklamowanym przez producenta jako środek na uporczywy kaszel, niezależnie od jego rodzaju – zarówno na ten mokry, jak i na kaszel suchy. Jest to środek homeopatyczny, a więc wyrób...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Mononukleoza u dzieci: objawy i leczenie

Gdy przeziębienie ciągnie się w nieskończoność, maluch czuje się osłabiony, a kolejne badania nic nie wykazują w końcu ktoś zadaje pytanie: czy to aby nie mononukleoza? Sprawę rozstrzygnie badanie krwi...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Oparzenia u dzieci

Szacuje się, że oparzenia należą do najczęstszych wypadków domowych z udziałem dzieci. Maluchy nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa i śmiało wyciągają ciekawskie rączki po wszystko, co znajduje...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Skąpomocz u dziecka

Zdrowy maluch oddaje mocz kilka razy dziennie. Świadczy to o prawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Wszelkie niepokojące sygnały związane ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu mogą być sygnałem rozwijającej się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Krztusiec u dzieci

Krztusiec to choroba, która często dotyka małe dzieci i wiąże się z męczącym, bolesnym kaszlem. Może być bardzo niebezpieczna dla maluszków, które nie ukończyły jeszcze pół roku. Dlaczego? Tego i...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

ADHD: Objawy u dzieci

ADHD i jego objawy u 2, 3, 4 i 5 latków Przy obecnej częstotliwości występowania u dzieci ADHD, objawy powinien znać każdy rodzic. Jest to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które odbija...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Owsiki: Jak pozbyć się swędzącego problemu?

Dokuczliwe owsiki, czyli swędzący problem Zakażenie owsikami zdarza się dzieciom stosunkowo często – dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak pozbyć się owsików. Te najpopularniejsze spośród pasożytów roznoszą się bardzo...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Anemia u niemowlaka i starszych dzieci

Anemia u dzieci jest często występującym problemem. Jest objawem zmniejszonej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Zdarza się, że zostaje zauważona dosyć późno, ponieważ nie dawała niepokojących objawów. Zazwyczaj rozpoznawana jest...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general