Nadmierna potliwość u dziecka

Nadmierna potliwość u dziecka to zmartwienie wielu rodziców, którzy zastanawiają się, jakie może być podłoże takiego stanu rzeczy. Pediatrzy wyjaśniają, że przyczyny nadpotliwości są przeważnie banalne, zaś sposoby zapobiegania jej – dość łatwe do wdrożenia. Czasami jednak wzmożone wydzielanie potu stanowi objaw poważniejszego stanu chorobowego. Jak zatem dociec prawdziwego powodu naszego problemu?

Nadmierna potliwość u dziecka

Nadmierne pocenie się dziecka (ale także osoby dorosłej) nazywa się niekiedy hiperhydrozą. Ogólnie rzecz biorąc, powoduje ją nadczynność gruczołów potowych. Kiedy problem nadpotliwości występuje na obszarze całego ciała, mówimy o nadpotliwości uogólnionej; wzmożenie wydzielanie potu w obrębie dłoni, pach, stóp czy głowy znane jest zaś pod nazwą nadpotliwości miejscowej.

W samym prostym fakcie, że dziecko się poci, nie ma jeszcze nic zaskakującego ani niepokojącego. Obecność potu na skórze to naturalna sprawa, powiązana z procesem termoregulacji, czyli z pozbywaniem się ciepła przez organizm. Za prawidłowy przebieg tego procesu odpowiedzialne są gruczoły potowe, których znajduje się na ludzkim ciele ok. 5 milionów. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek powinien wydalać mniej więcej 800 ml potu dziennie – im mocniej owa wartość zostaje przekroczona, w tym większym stopniu dotyczy nas problem nadpotliwości.

Dlaczego dziecko się poci?

W chwili, kiedy zauważymy, że nasza latorośl poci się podczas zabawy albo niezbyt wyczerpującego spaceru, nie powinniśmy od razu wpadać w przerażenie.

Nieodpowiedni ubiór

Nadmierna potliwość u dziecka wynika najczęściej z noszenia przez nie nieodpowiedniej odzieży. Kłopot powinien się szybko rozwiązać, jeśli postawimy na przewiewne ubrania dla dzieci wykonane z naturalnych tkanin. Za wszelką cenę unikajmy materiałów syntetycznych, bo w wielu wypadkach to właśnie one ponoszą odpowiedzialność za zwiększone wydzielanie potu. Nie tylko u dzieci zresztą.

Nieodpowiednia higiena osobista

Inną przyczyną nadpotliwości bywają niedostatki w zakresie higieny osobistej. Jeśli nasza pociecha ma kilka lat, to zapewne my sami jesteśmy odpowiedzialni za dobór jej kosmetyków. Zastanówmy się, czy kupujemy produkty dobrej jakości, nieprzeterminowane oraz dostosowane do wymagań wrażliwej dziecięcej skóry. Nie bójmy się również podsunąć dziecku łagodnego antyperspirantu, który z pewnością również dobrze mu się przysłuży.

Choroba

Nadpotliwość u dzieci może też stanowić efekt toczącego się w organizmie procesu chorobowego, bardziej lub mniej groźnego. Wzmożone wydzielanie potu jest nieswoistym objawem dolegliwości takich jak infekcje, alergie, choroby skórne czy grzybice. Czasami świadczy ono o nieprawidłowej pracy serca, o cukrzycy bądź zaburzeniach gospodarki hormonalnej (powodowanych np. przez niedoczynność tarczycy). W najgorszym wypadku nadpotliwość występuje w przebiegu chorób nowotworowych, takich jak białaczka, ziarnica lub chłoniak.

Jakie badania, gdy dziecko się poci?

Jeżeli mamy pewność, że problem nadpotliwości nie wynika u naszego dziecka z żadnych trywialnych powodów, powinniśmy oczywiście zasięgnąć porady lekarskiej. Typowymi badaniami w takich wypadkach są: morfologia krwi, stężenie żelaza, parametry informujące o toczącym się stanie zapalnym (OB, CRP), glukoza, TSH, elektrolity. Po zapoznaniu się z wynikami lekarz będzie w stanie wykluczyć proces chorobowy albo postawić konkretną diagnozę i wdrożyć adekwatną terapię.

Grupa szczególnych objawów towarzyszących nadpotliwości

Istnieje także grupa pewnych szczególnych objawów towarzyszących nadpotliwości, których zaobserwowanie stanowi silną przesłankę do konsultacji medycznej. Należą do nich m.in.:

Wizyta lekarska, połączona z przeprowadzeniem koniecznych badań, powinna dać nam odpowiedź na pytanie, z czego wynika nadmierna potliwość u dziecka. Czasami okazuje się jednak, że mimo wysiłków rodziców i personelu medycznego, powód istnienia problemu pozostaje nieuchwytny. W takim wypadku mówimy o nadpotliwości idiopatycznej. Naukowcy podejrzewają, że stoją za nią czynniki genetyczne. Najskuteczniejszym sposobem walki z nią pozostaje stosowanie wysokiej jakości kosmetyków, utrzymywanie prawidłowej wagi, a także rezygnacja z odzieży syntetycznej.

Dlaczego dziecko poci się na głowie?

Zbyt wiele warstw odzieży

Pocenie główki u małego dziecka wynika często ze zbyt wielu warstw odzieży, jakie maluch na sobie nosi, albo z nienaturalnie wysokiej temperatury pomieszczenia. Może być także skutkiem alergii na materiały, z których wykonano pościel, albo na środki piorące używane w domu. W pierwszej kolejności warto zatem przyjrzeć się tym wszystkim aspektom codziennego życia, zanim zaczniemy szukać głębszych powodów nadmiernej potliwości u naszego berbecia.

Niedobór witaminy D

Najpopularniejszy medyczny powód nadpotliwości u niemowląt wiąże się z niedoborem witaminy D. Niejednokrotnie wystarczy zapewnić maleństwu suplementację tego składnika, aby zdecydowanie zredukować u niego wydzielanie potu. Paradoks polega jednak na tym, iż zbyt duża ilość witaminy może przynieść dokładnie ten sam niepożądany efekt nadmiernej potliwości. W sytuacjach wątpliwych zawsze należałoby skontaktować się z pediatrą.

Mukowiscydoza

Zbyt wiele potu na dziecięcej główce to czasami objaw mukowiscydozy – choroby zaburzającej przede wszystkim pracę układu oddechowego oraz pokarmowego. Akurat tę przypadłość stosunkowo łatwo rozpoznać, gdyż zwiększonej potliwości towarzyszy zawsze nieprzyjemny zapach, wynikający z obecności chlorków w pocie dziecka. Jeśli nie wyczuwamy żadnej podejrzanej woni, możemy z miejsca wykluczyć występowanie u niemowlęcia tej akurat choroby.

Pocenie dłoni u dzieci

Dzieciaki w wieku szkolnym bardzo często obserwują u siebie nasilone pocenie dłoni, które stają się przez to mokre, lepkie i nieprzyjemne w dotyku. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest po prostu stres, na jaki uczniowie wystawieni bywają w szkole praktycznie przez cały czas.

Jak sobie w tym wypadku poradzić? Skuteczne będą na pewno specjalne chusteczki odświeżające, które można nosić ze sobą na lekcje i w razie potrzeby dyskretnie robić z nich użytek. Warto też pamiętać, że nadpotliwość w wieku szkolnym to typowy objaw dojrzewania i jako taki nie powinien wzbudzać przesadnego niepokoju. Zestresowanemu nastolatkowi warto polecić ćwiczenia relaksacyjne.

Rodzice pytają o nadmierną potliwość u dziecka

Dlaczego dziecko bardzo poci się w nocy?

Nadmierna nocna potliwość u dziecka bywa problemem wielu rodziców. Powody okazują się często niegroźne: maluszek może być ubrany w zbyt grube śpioszki albo ułożony pod przesadnie ciepłą kołderką, czyli po prostu przegrzany. Także jego pokój cechuje nierzadko za wysoka temperatura, sprzyjająca wzmożonemu wydzielaniu potu.

Kiedy jednak wykluczymy wszystkie powyższe przyczyny, pozostaje nam szukać wyjaśnienia medycznego. Pojawiająca się przy zasypianiu nadpotliwość u dzieci może wynikać z niedoboru witaminy D. Jej uzupełnienie powinno pomóc już w ciągu tygodnia.

Podobne objawy daje u najmłodszych również anemia. Wyrównanie poziomu witamin i żelaza szybko rozwiąże ów istotny problem, jakim jest nadmierna potliwość u dziecka.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Nerwica u dzieci: Objawy i leczenie

Przy szalonym tempie, w jakim żyje dzisiejszy świat, znerwicowane dziecko nie jest niestety rzadkością. Dlatego właśnie tak istotne jest, by rodzice byli wyczuleni na niepokojące objawy i śpieszyli z pomocą...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Syrop Stodal: stosowanie u dzieci

Stodal jest syropem reklamowanym przez producenta jako środek na uporczywy kaszel, niezależnie od jego rodzaju – zarówno na ten mokry, jak i na kaszel suchy. Jest to środek homeopatyczny, a więc wyrób...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Anemia u niemowlaka i starszych dzieci

Anemia u dzieci jest często występującym problemem. Jest objawem zmniejszonej ilości czerwonych krwinek i hemoglobiny we krwi. Zdarza się, że zostaje zauważona dosyć późno, ponieważ nie dawała niepokojących objawów. Zazwyczaj rozpoznawana jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Hib – Co to takiego?

Hib (pełna nazwa: Haemophilus influenzae typu b.) jest bakterią. Swoim kształtem przypomina pałeczki. Łatwo można się nią zarazić. Zarażenie bakterią Hib nie jest jednoznaczne z chorobą. Bakteria Hib może przeczekać...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Drożdżaki: objawy, choroby, leczenie

Drożdżaki – grzyby o niewinnie brzmiącej nazwie, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Czym dokładnie są, jak się nimi można zarazić i jak walczyć z drożdżakami? Drożdżaki Candida Drożdżaki to rodzaj...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Kuracja antybiotykowa u dzieci

Antybiotyki pomagają szybciej przezwyciężyć chorobę i zapobiegają pojawieniu się wielu poważnych powikłań. Kuracja nimi jest niezbędna w niektórych przypadkach, a pomimo tego mają bardzo wielu przeciwników, którzy nazywają je trucizną....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Bóle wzrostowe u dzieci

Ból nóżek u dziecka Zdarza się, że małe dzieci często skarżą się na ból nóżek. Często rodzice panikują i obwiniają za bóle nóżek u ich 4-latka nowotwory i inne straszne...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Zgrzytanie zębami u dzieci

Czy zdarzyła ci się sytuacja, że nocą twoje dziecko zgrzyta zębami? Drogi rodzicu nie panikuj ruszamy ci z pomocą, z nami zgrzytanie zębami u dzieci nie będzie już takie straszne....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Morfologia u dzieci

Morfologia u dzieci na czczo to wydarzenie o wiele bardziej doniosłe niż analogiczne, rutynowe badanie dorosłego. Podczas gdy uświadomieni dorośli regularnie wykonują badania profilaktyczne, u dziecka pobieranie krwi wiąże się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Celiakia

“Gluten” – modne w ostatnich miesiącach słowo, którego popularność stale wzrasta. A może nie tyle “gluten” co raczej słowa “bez glutenu”. Szał na dietę bezglutenową trwa i coraz więcej osób...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Skąpomocz u dziecka

Zdrowy maluch oddaje mocz kilka razy dziennie. Świadczy to o prawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Wszelkie niepokojące sygnały związane ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu mogą być sygnałem rozwijającej się...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general