Nauczyciele często stawiają za to jedynki, a nie powinni. Niewiele uczniów o tym wie

Wstawianie minusów czy negatywnych ocen, zwłaszcza jedynek, od lat funkcjonuje w polskiej szkole jako sposób dyscyplinowania uczniów i mobilizowania ich do pracy. Nauczycielom zdarza się wstawić ocenę niedostateczną nawet za brak zeszytu, podręcznika czy innych przyborów. Czy jednak taka praktyka jest zgodna z prawem?

Czy nauczyciel ma prawo wstawić jedynkę za brak podręcznika lub zeszytu?

Powtarzające się nieprzygotowanie ucznia lub uczniów do zajęć może dezorganizować pracę całej klasy. Aby uniknąć takich sytuacji, nauczyciele “mobilizują” swoich podopiecznych za pomocą negatywnych ocen. Zazwyczaj uczeń ma możliwość trzykrotnie zapomnieć o przyniesieniu książki czy zeszytu. Po przekroczeniu tego limitu nauczyciel wstawia do dziennika jedynkę, najczęściej do rubryki “aktywność”. Niekiedy obowiązują jednak znacznie surowsze zasady i ocena niedostateczna zostaje wystawiona nawet po jednorazowej wpadce.

Okazuje się jednak, że taki wewnętrzny regulamin jest niezgodny z prawem oświatowym. Według przepisów ocenie podlega wyłącznie “poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności” w zakresie określonym w podstawie programowej. W podstawie nie znajdziemy jednak zapisów, które mówiłyby, że uczeń musi zawsze nosić podręcznik, zeszyt czy linijkę albo inne przybory.

Zobacz: Jedynka za brak pracy domowej. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?

Prawo oświatowe jest jednoznaczne

Zgodnie z prawem oświatowym ocenie podlegają osiągnięcia ucznia w nauce oraz jego zachowanie. Jedynka w dzienniku za brak zeszytu czy ćwiczeń może pojawić się ewentualnie tylko wtedy, gdy w środku powinno być ważne zadanie, które nauczyciel chciał sprawdzić i zapowiedział ten fakt odpowiednio wcześniej. Niektóre prace domowe mogą stanowić formę sprawdzania stanu wiedzy ucznia.

Samo nieprzyniesienie książki czy ćwiczeń na zajęcia nie powinno być natomiast karane jedynką. Notoryczny brak wymaganych przyborów można uwzględnić przy wystawianiu oceny z zachowania.

Sprawdź też:

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general