Niegdyś królowa każdej imprezy, teraz gości na mało którym stole. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa

Wiele osób ceni sobie dania ze śledzia, nie pamiętając, że można wykorzystać też jego ikrę, która niegdyś cieszyła się w Polsce sporą popularnością. Dziś jest nieco zapomniana, jednak warto wykorzystać ją do przygotowania domowych przysmaków.

Nie ulega wątpliwości, że dania ze śledzia znajdziemy w wielu polskich książkach kucharskich. Nawet dziś, po wielu latach, nie może zabraknąć tych ryb na stole podczas domowych imprez z okazji urodzin, imienin i innych świąt. Niegdyś często wykorzystywano też ikrę ze śledzia, o której mało kto już dziś pamięta. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa. Jakie ma wartości odżywcze?

Sprawdź:Fasolka szparagowa z bułką tartą i masłem to przeszłość! Jest smaczniejszy sposób na jej podanie

Ikra ze śledzia. Wartości odżywcze mogą zaskoczyć

Zarówno śledź, jak i jego ikra, ma wiele wartości odżywczych. To bogate źródło witamin B6, B12 i D, a także pełnowartościowego białka i aminokwasów. W ikrze śledzia znajduje się między innymi metionina, która pomaga usunąć toksyny z organizmu, lizyna, która pomaga utrzymać prawidłową kondycję kości i mięśni, a także cysteina, która pomaga w wytwarzaniu keratyny i kolagenu. Te wpływają z kolei na zdrowie paznokci, skóry i włosów, a także pomagają zachować na dłużej młody wygląd. Ikra zawiera również potas, selen i fosfor oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Nie ma więc wątpliwości, że warto ją od czasu do czasu spożywać, gdyż jest bardzo zdrowa.

Sprawdź: Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis

Co można zrobić z ikry ryby? Tak wykorzystasz ikrę śledzia w kuchni

W Japonii ikrę śledzia często spożywa się jako kawior, a niektórzy uważają, że smakuje nawet lepiej niż ikra jesiotra. Osolony produkt możesz kupić w niektórych sklepach rybnych. Znajdziesz go też w internecie. Jeśli masz już ikrę w domu, w pierwszej kolejności mocz ją przez kilka godzin w wodzie i co jakiś czas wymieniaj płyn na nowy. Później usuń włókna i błony, gdyż będą ci potrzebne same jajeczka. W ostatnim kroku dopraw ikrę oliwą, pieprzem, solą i tymiankiem i delikatnie rozdrobnij na mus. Ikrę możesz dodać do sałatki, czy zrobić z niej pastę do chleba. Finezyjne kanapeczki z pastą z ikry śledzia ozdobione świeżymi ziołami szybko znikną ze stołu podczas imprezy, bo zasmakują wszystkim gościom.

Sprawdź: Jajecznica i sadzone mają mocną konkurencję. Jajko z chochli jest obłędnie smaczne

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo