Od kiedy 800+? Jest projekt ustawy! Termin może nie spodobać się rodzicom

Kilka dni temu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy dotyczący zwiększenia wysokości świadczenia 500 plus do 800 zł miesięcznie. W opublikowanym dokumencie wskazano także konkretną datę, kiedy podwyżka wejdzie w życie. Termin z pewnością rozczaruje część rodziców. Od kiedy 800 plus? Czy 800 plus będzie od czerwca?

Od kiedy 800+? Opublikowano projekt nowelizacji ustawy

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego podczas ostatniej konwencji programowej PiS do tej pory budzi mnóstwo emocji. To właśnie on złożył obietnicę, że świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane i od 1 stycznia 2024 będzie wynosić aż o 300 zł więcej.

Politycy opozycji postanowili skorzystać z okazji i złożyli własny projekt w tej sprawie, aby sprawdzić wiarygodność składanych obietnic. Partia rządząca ogłosiła więc, że nie zamierza czekać do kolejnej kadencji i zajmie się projektem ustawy jeszcze przed wyborami. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy, który zakłada obiecaną podwyżkę. W czwartek 1 czerwca o dokument premier Mateusz Morawiecki był pytany o dokument podczas swojego wystąpienia w Żabiej Woli. Stwierdził, że rząd nie będzie zwlekał i już teraz rusza z konsultacjami społecznymi, a wkrótce projektem zajmie się także Rada Ministrów.

Dzisiaj ruszamy z konsultacjami naszej ustawy, ustawy 800 Plus. (…) Oczywiście chcemy przedyskutować całą tę ustawę tak, żeby cała ścieżka legislacyjna była zrealizowana

W opublikowanym projekcie ustawy można przeczytać, że zwiększenie świadczenia ma nastąpić dopiero na początku 2024 roku. Rodzice, którzy liczyli na podwyżkę w czerwcu lub jeszcze przed wyborami, będą rozczarowani. Tym bardziej, że nie wszyscy dostaną pieniądze od razu w nowym roku. Zgodnie z zapisami projektu, wypłaty 800 plus dla wszystkich beneficjentów miałyby nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Zobacz: Dofinansowanie do przedszkola. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

800 plus – od kiedy wniosek 2023?

Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji mówiących o tym, że konieczne będzie składanie dodatkowych wniosków. Wszystko wskazuje na to, że rodzice, którym świadczenie zostało przyznane w aktualnej wysokości, nie będą musieli składać dodatkowych dokumentów, tylko po prostu otrzymają wyższy przelew w nowym roku.

Sprawdź: Rodzice mogą oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na prądzie. To już ostatnie chwile na złożenie wniosku, nie zwlekaj!

Rodzice pytają o dodatek na dzieci

800 plus od kiedy?

Od 1 stycznia, ale wypłaty mogą pojawić się dopiero pod koniec lutego 2024, z wyrównaniem.

Będzie 800 plus od czerwca 2023?

Nie, podwyżka raczej nie wejdzie w życie w czerwcu 2023.

800 plus kiedy składać wniosek?

Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, o ile zostało nam przyznane świadczenie 500 plus na okres świadczeniowy od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024.

Kiedy wejdzie 800 plus?

Prawdopodobnie od 1 stycznia 2024.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo