Od której wyniki matur 2023? Nie wszyscy zdający poznają je o tej samej porze. Gdzie sprawdzić?

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w piątek rano 7 lipca uczniowie poznają rezultaty majowych zmagań egzaminacyjnych. Wyniki będzie można sprawdzić online, a następnie udać się do szkoły po odbiór świadectwa maturalnego. Po otrzymaniu wyników wszystko będzie jasne, ale nie wszyscy mogą je poznać o tej samej porze. Od której można sprawdzić wyniki matur 2023?

Od której można sprawdzić wyniki matur 2023?

Ostatnie dwa miesiące to dla maturzystów okres sporego stresu. Najpierw trzeba było przystąpić do wszystkich najważniejszych egzaminów, a następnie przez cały czerwiec czekać na wyniki. Wreszcie jednak nadszedł ten ważny moment, ponieważ już w piątkowy poranek 7 lipca CKE ogłosi oficjalne wyniki tegorocznych egzaminów. Będzie można sprawdzić je online od godziny 8.30 do 10.00.

Jak co roku, w początkowych kilkunastu minutach po opublikowaniu rezultatów może być problem z logowaniem do systemu ZIU. Urzędnicy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej proszą jednak o cierpliwość – około godziny 8:30 na swoje konta będzie próbowało zalogować się kilkaset tysięcy osób. System może się na chwilę zawiesić i logowanie się nie powiedzie – część maturzystów sprawdzi więc wyniki od razu, inni będą musieli poczekać nieco dłużej.

Przypomnijmy, że aby zdać maturę i uzyskać świadectwo dojrzałości, należy uzyskać minimum 30% ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) i przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym (rezultat nie ma znaczenia, nie obowiązuje próg zdawalności). Maturzyści powinni także w maju zdać egzaminy ustne – z język polskiego oraz obcego, ale te wyniki poznają od razu.

Zobacz: Odwołanie od matury 2023. Niezadowalający wynik to nie koniec świata. Sprawdź, jak wnioskować o weryfikację punktów

Jak sprawdzić wyniki matur 2023?

Przed ogłoszeniem wyników maturzyści powinni otrzymać ze szkoły login oraz hasło do zalogowania się na indywidualne konto w systemie ZIU. Oto jak krok po kroku sprawdzić wyniki:

  • zaloguj się w systemie ZIU (ziu.gov.pl), wpisując udostępniony przez dyrekcję login i hasło,
  • kliknij w zakładkę “egzamin maturalny”.

Sprawdź: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę 2023? W tym roku egzamin zupełnie się zmienia

Najczęstsze pytania o wynik matury 2023

Kiedy wyniki z matur 2023?

7 lipca w piątek między godziną 8:30 a 10:00.

Od której godziny wyniki matur 2023?

CKE informuje, że wyniki powinny pojawić się około godziny 8:30 w systemie ZIU.

Gdzie sprawdzić wyniki matur?

W elektronicznym systemie ZIU pod adresem ziu.gov.pl.

O której będą wyniki matur 2023?

Od 8:30 do 10:00.

CKE wyniki matur 2023 godzina?

Wyniki zostaną ogłoszone o godzinie 8:30.

Zobacz też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo