Moda na imiona zmienia się regularnie, ale dosyć powoli – mniej więcej raz na 20-30 lat zestawienie przechodzi całkowite przetasowanie. Imiona nieco zapomniane nagle powracają do łask, a te niegdyś bardzo popularne są nadawane coraz rzadziej. Wśród dzieci z pokolenia Alfa, urodzonych po 2010, królują zupełnie inne imiona niż jeszcze 10 lat wcześniej. Do jednego z nich w ostatnich latach Polacy mają szczególną słabość.
Czteroliterowe imię żeńskie. Nosi je masa dziewczynek z pokolenia Alfa
Imię Maja robi prawdziwą furorę wśród rodziców już od kilku lat. W okolicach szczytu rankingu popularności pojawiła się stosunkowo niedawno i szturmem wdarła się do pierwszej dziesiątki. Wśród pokolenia Alfa, czyli dzieci urodzonych po 2010 roku, jest prawdziwe zatrzęsienie dziewczynek o tym imieniu. W 2023 roku nadano je aż 2255 razy, dzięki czemu plasuje się na piątym miejscu ogólnego zestawienia. Tę samą pozycję Maja zdobyła w ubiegłym roku.
Maja to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa „maia”, które oznacza „dobrą matkę” lub „damę”. Wielu Polakom kojarzy się z jednym z najbardziej lubianych miesięcy w roku. Maj to czas wiosenny, kiedy zaczynają się pierwsze ciepłe, słoneczne dni, a przyroda pięknie rozkwita. Nosiła je bohaterka kultowej kreskówki, czyli Pszczółka Maja, dlatego przywodzi na myśl tylko pozytywne skojarzenia.
Krótkie imiona dla dziewczynek podbijają serca rodziców
Na podstawie zestawień najczęściej nadawanych imion wyraźnie widać, że w ostatnich latach rodzice stawiają raczej na krótkie imiona. Oprócz Mai w pierwszej trzydziestce rankingu znajdziemy także takie propozycje jak:
- Pola – w 2023 nadane 1844 razy,
- Lena – w 2023 nadane 1517 razy,
- Klara – w 2023 nadane 1297 razy,
- Iga – w 2023 nadane 1259 razy,
- Nela – w 2023 nadane 832 razy.
Sprawdź też: