Prawie 3000 zł dla każdego czwartoklasisty w tym roku szkolnym. Na wsparcie mogą liczyć też wybrani nauczyciele

Zgodnie z zapowiedziami rządzących na początku nowego roku szkolnego do czwartoklasistów trafiły pierwsze laptopy. W zależności od regionu cena sprzętu nieznacznie się różni, ale jego wartość nie przekracza 3 tys. zł. To właśnie taką sumę ministerstwo edukacji zainwestuje w najbliższych miesiącach we wszystkich czwartoklasistów.

3000 zł dla czwartoklasistów. Tyle obiecują rządzący

Na zakup laptopów dla czwartoklasistów rząd zabezpieczył w budżecie państwa środki w wysokości ponad miliard złotych. Sprzęt ma ostatecznie trafić do prawie 400 tys. uczniów, ale pierwsze komputery zostały już przekazane do szkół. Dotychczas ministerstwo edukacji wyłoniło dostawców laptopów dla 8 z 73 regionów, a po podpisaniu umów firmy mają maksymalnie 40 dni na dostarczenie produktów do szkoły.

Zgodnie z przepisami ustawy do uczniów powinny trafić laptopy o konkretnej specyfikacji. Decyzją resortu edukacji i ministerstwa cyfryzacji wybrano następujący sprzęt:

  • HP ProBook 440 G9
  • Dell Latitude 3540
  • Dell Latitude 3540
  • Acer TravelMate P2 TMP215-54
  • HP ProBook 440 G9
  • Dell Latitude 3540
  • Dell Latitude 3540
  • Dell Latitude 3540

Cena za każdy z komputerów waha się od 2939,70 zł do 2950,77 zł. W trakcie przetargów wybierano najniższą ofertę spełniającą ustawowe warunki. Sprzęt o podobnej wartości ma trafić do uczniów również w kolejnych turach.

Zobacz: Czy Zaduszki są wolne od szkoły? Uczniowie widzą szansę na dłuższy odpoczynek, ale wszystko zależy od tej decyzji

Bon o wartości 2,5 tys. zł dla nauczycieli

Ustawa przewiduje także przyznanie specjalnych bonów o wartości 2,5 tys. zł na zakup laptopów dla nauczycieli. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, w pierwszej kolejności bony trafią do nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach IV-VIII lub z uczniami klas IV-VIII publicznych i niepublicznych szkół podstawowych. O dofinansowanie będą mogli się jednak ubiegać także pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze oraz nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo