Spotęguj piękno razy kilka. Rozmnóż magnolię z gałązki i wzbogać swój ogród

Magnolii nie dorównuje żadna inna roślina. Jest piękna, majestatyczna i ozdobi każdy ogród, w którym się znajdzie. Właśnie nastał najlepszy czas na jej rozmnażanie. Zrób to w ten sposób, a nie uszkodzisz drzewka i będziesz cieszyć się na wiosnę nowymi roślinami.

Nic dziwnego, że drzewo magnolii, oprócz wspaniałego ukwiecenia, daje dużo pozytywnej energii i zachwytu. Symbolizuje bowiem doniosłość, szlachetność i miłość do natury. Aby cieszyć się jej pięknem w każdym zakątku ogrodu, należy roślinę umiejętnie rozmnożyć. Sposób powinien być dopasowany do odpowiedniej pory roku. Jesienią najlepszą metodą są okłady. Na czym to polega?

Sprawdź: Wsyp dwie szklanki do konewki i zalej wodą. Zapomnisz o innych nawozach do rododendronów

Rozmnażanie magnolii z gałązki. Jak rozmnażać przez okłady?

Tę metodę możemy stosować przez całą jesień. Wystarczy, że przygniesz niską gałązkę drzewka i przysypiesz ją ziemią około 25 cm od jej wierzchołka. Pamiętaj, żeby czubek pędu rośliny znajdował się na powierzchni. Musi mieć swobodny dostęp do powietrza. Miejsce styku gałązki z podłożem stanie się miejscem ukorzenienia nowej rośliny. Warto zrobić okłady na kilku różnych gałązkach, ponieważ ukorzenianie trwa dosyć długo, a dodatkowo nie każda gałązka da się ukorzenić.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Jak zabezpieczyć magnolię przed zimą? Kwiaty i korzenie magnolii a mróz

Magnolia jako dojrzałe drzewo jest bardzo wytrzymała. Nie straszne są jej temperatury do blisko – 25 stopni. Jednak młode pędy warto byłoby zabezpieczyć przed przymrozkami. Nie zdobyły one jeszcze odporności rośliny dorosłej i mogą nam przemarznąć. W tym celu można użyć do osłony słomy i worków z juty. Dobrze sprawdzi się również agrowłóknina, którą można będzie narzucić na całe drzewko chroniąc kwiatostany.


Ochrony potrzebują również korzenie magnolii. Znajdują się one w ziemi dosyć płytko, nawet u roślin dorosłych. Dlatego niezbędne będzie tu ściółkowanie drzewka, czyli obsypanie go korą sosnową. Mogą nadać się do tego również torf ogrodniczy i szyszki. Pomoże to ochronić korzenie przed zimnem, ale i zapewni właściwą wilgotność gleby.

Sprawdź: Dalie w donicach będą zachwycać aż do późnej jesieni. Pilnuj jedynie 2 rzeczy

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo