Kiedyś nosiły je królowe i arystokratki, dziś to imię powoli zanika. W 2023 nadano je zaledwie 2 razy

Moda na imiona dla dzieci raz na jakiś czas przechodzi prawdziwą rewolucję i nagle na szczyty rankingów wracają propozycje wcześniej zapomniane. Czasami popularność zdobywają także niszowe imiona, które niemal od zawsze pozostawały w cieniu. Takie zmiany działają oczywiście o dwie strony i sprawiają, że niegdyś niezwykle popularne imiona, dziś wybierane są tylko kilka razy w roku.

To królewskie imię powoli wymiera. W ostatnich latach nadane zaledwie kilka razy

Ludwika to piękne i majestatyczne imię, które przez lata kojarzyło się niemal wyłącznie z wyższymi sferami. Nosiły je przede wszystkim arystokratki, córki władców, a nawet królowe, w tym także Ludwika Maria Gonzaga, żona dwóch polskich monarchów – Władysława IV i Jana Kazimierza.

Pochodzenie i znaczenie tego imienia również wskazuje, że był to idealny wybór dla przedstawicieli wielkich rodów i rodzin królewskich. Ludwika to żeński odpowiednik imienia Ludwik, które wywodzi się z kultury germańskiej i oznacza “głośnego” i “sławnego”.

Chociaż w minionych wiekach zarówno męska, jak i żeńska wersja tego imienia były niezwykle popularne wśród europejskich monarchów, to dzisiaj imię to powoli zanika. W 2022 rodzice wybrali je zaledwie 4 razy, a od początku 2023 nazwano tak tylko dwie dziewczynki.

Zobacz: Naukowcy wybrali najpiękniejsze imię dziewczęce na świecie. W Polsce jest ono stałbym bywalcem top 10 imion żeńskich

Zapomniane imiona dla dziewczynek

Z zestawienia najczęściej nadawanych imion w 2023 roku wynika, że Ludwika to niejedyne imię, które powoli odchodzi w zapomnienie. Jest jeszcze kilka propozycji, które dzielą ten los – nigdyś bardzo popularne, dziś bardzo rzadko wybierane:

  • Bożena – w 2023 nadane 11 razy,
  • Leokadia – w 2023 nadane 7 razy,
  • Mariola – w 2023 nadane 4 razy,
  • Marzena – w 2023 nadane 4 razy.

Sprawdź też:

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo