Tych telefonów lepiej nie ignorować, aby uniknąć kłopotów. W całym kraju trwają kontrole

W tym roku pracownicy Urzędu Skarbowego nieco bliżej przyjrzą się złożonym zeznaniom podatkowym. Ze względu na rekordowo wysokie zwroty podatku część rozliczeń może być ponownie weryfikowana. Jeśli urzędnik stwierdzi nieprawidłowości, z pewnością się z nami skontaktuje, a taki telefon lepiej odebrać. Dotyczy to przede wszystkim podatników, którzy skorzystali z ulgi dla rodzin 4+ oraz z ulgi PIT-0 dla seniora.

Dodatkowe kontrole Urzędu Skarbowego

Urząd Skarbowy przygotowuje się do przeprowadzenia wnikliwej kontroli złożonych w tym roku PIT-ów. Ze względu na wprowadzone w ubiegłym roku ulgi część obywateli otrzymała naprawdę wysokie zwroty i sporo oszczędziła na podatkach. Urzędnicy sprawdzą jednak, czy rzeczywiście wszystkim podatnikom przysługiwało prawo do wykorzystanych odliczeń.

Przede wszystkim zweryfikujemy dostępne dane. Będziemy porównywać informacje np. z PIT-11 czy PIT-DZ z informacjami z baz, do których mamy dostęp. Jeśli wykryjemy nieprawidłowości, będziemy się kontaktować z podatnikiem w sposób najmniej dla niego uciążliwy. Jeżeli mamy numer telefonu, to w pierwszej kolejności spróbujemy się skontaktować w ten sposób.Emilia Folfoszyńska z Ministerstwa Finansów w rozmowie z dziennikarzami “Dziennika Gazety Prawnej”

Pracownicy Urzędu Skarbowego mają wziąć pod lupę przede wszystkim te osoby, które przy rozliczeniu za 2022 rok skorzystały z ulgi dla wielodzietnych rodzin (4+) lub z PIT-0 dla seniorów.

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego osoby, które przekroczyły wiek emerytalny (w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn 65), ale nadal pracują, mogą skorzystać z tzw. zerowego PIT-u. Ich roczne dochody są zwolnione z podatku do kwoty 85 tys. zł. W przypadku ulgi dla rodzin 4+ obwiązują podobne zasady – rodzice nie płacą podatku dochodowego od przychodów do 85.528 zł.

Zobacz: Kiedy składać wniosek o 800+? Ważny termin już wkrótce! Spóźnialscy stracą część środków

Lepiej odebrać ten telefon

Jak już wyżej wspomniano, jeśli urzędnik stwierdzi nieprawidłowości lub będzie miał jakiekolwiek zastrzeżenia do złożonego zeznania podatkowego, będzie próbował kontaktować się telefonicznie w sprawie wyjaśnienia sprawy. Urzędnicy ostrzegają jednak, aby nie dać się oszukać! Kontrolę skarbówki będą mogli chcieć wykorzystać naciągacze, dlatego należy zachować ostrożność. Jeśli odbierzemy telefon z Urzędu Skarbowego, lepiej nie udostępniać żadnych danych wrażliwych. Najlepiej umówić się na spotkanie w placówce.

Nie ma takiej możliwości, aby urzędnik żądał przesłania na wskazane konto jakiejś sumy pieniędzy. Jeśli zostaną stwierdzone błędu w zeznaniu PIT, trzeba przejść całą oficjalną procedurę, tj. złożyć korektę i dopiero potem rozliczyć się ze skarbówką.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo