Ważne zmiany od 1 listopada. Pomożesz starszemu sąsiadowi? Gmina może Ci za to zapłacić

1 listopada 2023 zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Nowe przepisy zakładają wprowadzenie zupełnie nowej formy pomocy dla seniorów, czyli usługi sąsiedzkiej. Na wsparcie będą mogły liczyć osoby starsze, które nie do końca radzą sobie z codziennymi obowiązkami, a nie mają nikogo bliskiego, kto mógłby ich wyręczyć. Za taką pomoc sąsiedzi otrzymają stosowne wynagrodzenie z budżetu państwa.

Usługi sąsiedzkie finansowane przez państwo

Nowe regulacje dotyczące usług sąsiedzkich wchodzą w życie 1 listopada 2023 wraz z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej. Jedną z najbardziej istotnych zmian jest m.in. wprowadzenie usług sąsiedzkich dla seniorów. Będzie to nowa forma pomocy skierowana dla osób starszych, które potrzebują pomocy w drobnych codziennych obowiązkach, np. przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu, ale nie mogą liczyć na wsparcie najbliższych.

W takiej sytuacji seniorzy będą mogli skorzystać z usług sąsiedzkich, które będą opłacane z budżetu państwa. Jak informuje minister rodziny Marlena Maląg, na sfinansowanie tego programu rząd przeznaczy około 30 mln złotych. Zgodnie z zapisami ustawy pomoc sąsiedzka ma obejmować wyłącznie wsparcie w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych i podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną.

W myśl nowych przepisów pomoc skierowana jest do osób starszych, powyżej 65. roku życia, które:

  • samotnie gospodarują,
  • nie pozostają z związku małżeńskim oraz
  • nie posiadają wstępnych ani zstępnych (osób spokrewnionych w prostej linii).

Zobacz: 900 plus dla seniora czy renta wdowia? Nowa rządowa propozycja w sprawie emerytur po małżonku

Odpłatna pomoc sąsiedzka. Jaka może być wysokość świadczenia?

Nowelizacja ustawy przewiduje, że za obsługę i organizację usług sąsiedzkich będą odpowiadały urzędy gmin, które otrzymają na ten cel środki z budżetu państwa. Według nowych przepisów tego typu usługi będzie mogła świadczyć wyłącznie osoba pełnoletnia, która posiada zaświadczenie o ukończeniu kursu pierwszej pomocy. Co ważne, przed rozpoczęciem współpracy opiekun musi zostać zaakceptowany przez osobę starszą, której będzie pomagał.

Osoba, która chciałaby świadczyć usługi sąsiedzkie, musi spełniać także kilka innych istotnych warunków. Opiekunem może zostać wyłącznie ktoś, kto:

  • nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
  • zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
  • została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie i przez organizatora usług sąsiedzkich.

Osoby zainteresowanie świadczeniem usług sąsiedzkich powinny po 1 listopada zgłaszać się do właściwego urzędu gminy, a następnie wypełnić i dostarczyć wymagane dokumenty. Na razie nie wiadomo, jaką dokładnie kwotę będzie można otrzymać za pomoc seniorom. Ustawa nie określa konkretnej wysokości wynagrodzenia, ponieważ szczegóły będzie ustalać gmina. Władze samorządowe będą odpowiedzialne za określenie wymiaru pomocy, jej zakresu, a także sposobu rozliczania.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo