Wsyp, zalej wodą i podlej ogórki. Z taką mieszanką przetrwają każdą suszę

Choć ogórki lubią słoneczne stanowisko, kiepsko znoszą susze i upały. Należy w tym czasie odpowiednio je nawadniać, a wydadzą spore plony. Okazuje się, że w tych trudnych momentach warto wzmacniać je domową odżywką. Jak zrobić nawóz na ogórki w upalne dni?

Ogórki nie lubią chłodu, dlatego sadzi się je na słonecznym stanowisku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że upał również może im zaszkodzić. Susza i zbyt małe ilości wody sprawią, że plony nie będą okazałe, dlatego warto zadbać o odżywienie rośliny. Wzmocnione ogórki z pewnością poradzą sobie z trudnymi warunkami oraz nie poddadzą się atakowi szkodników i chorób.

Sprawdź: Jak ochłodzić mieszkanie w upały? Rozwiązanie za 5 zł znajdziesz w aptece!

Jak podlewać ogórki w upały? Koniecznie rób to częściej

Jeśli nie ma upałów, ogórki podlewa się mniej więcej co dwa dni, gdy wierzchnia warstwa gleby nieco przeschnie. Inaczej ma się sprawa w gorące dni, gdyż wtedy rośliny potrzebują o wiele więcej wody. Warto więc dostarczać im cieczy 1-2 razy dziennie. Należy pamiętać, by robić to rano (około 5-6) i wieczorem (około 20), kiedy jest najchłodniej, gdyż podlewanie w pełnym słońcu może doprowadzić do poparzenia liści i plonów ogórka.

Sprawdź: Najlepsze napoje na upały? Już nie tylko woda! Te domowe mikstury działają jeszcze skuteczniej

Czym podlewać ogórki, żeby lepiej rosły? Przygotuj domową mieszankę

Jeśli pamiętasz o regularnym i częstym podlewaniu ogórków, mimo wszystko podczas upałów może nie być to wystarczające. Z tego względu warto przygotować w domu odżywkę z trzech składników, które zapewne znajdziesz w swojej kuchni. Co należy zrobić?

  1. Wsyp do naczynia 1 łyżkę cynamonu i 1 łyżkę sody oczyszczonej.
  2. Wlej 1 l ciepłej wody i wymieszaj roztwór.
  3. Poczekaj, aż mieszanka ostygnie i przelej połowę do 5 l wody.
  4. Podlewaj korzenie ogórków mieszanką.

Proces podlewania domowym roztworem warto powtarzać mniej więcej co dwa tygodnie. Resztki mieszanki możesz z powodzeniem przechowywać przez około 1 miesiąc w lodówce. Dlaczego trik jest skuteczny? Okazuje się, że cynamon i soda dostarczą ogórkom sporych ilości składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, magnez, bor i potas, a ich zapach dodatkowo odstraszy mrówki i mięczaki.

Sprawdź: Czym podlać ogórki, żeby lepiej rosły? Zabezpieczysz je przed chorobami i nie zdążysz zbierać plonów

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo