Zaczerwieniony pępek u dziecka [przyczyny czerwonego pępka u niemowlaka i starszych dzieci]

Czerwony pępek u dziecka to powód zmartwień wielu rodziców. Nie wiedzą oni, co dolega ich pociesze i często snują najczarniejsze scenariusze. Czy zaczerwieniony pępek to rzeczywiście poważne zagrożenie dla zdrowia malucha? W artykule wskazujemy najważniejsze przyczyny takiej przypadłości, potencjalne powikłania, sposoby zapobiegania oraz leczenia.

Zaczerwieniony pępek u dziecka [przyczyny czerwonego pępka u niemowlaka i starszych dzieci]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Czerwony pępek u dziecka jest często następstwem zakażenia bakteryjnego na skutek niewłaściwej pielęgnacji pępka lub kikuta pępowinowego.
  • Objawami zakażenia jest czerwona i tkliwa skóra w środku pępka, obrzęk oraz ból. Może pojawić się gorączka.
  • Wśród przyczyn wymienia się również małą masę urodzeniową oraz wcześniactwo.
  • Kluczowa jest właściwa pielęgnacja pępka dziecka. Należy go jedynie przemywać wodą i chronić przed kontaktem z moczem.

Czerwony pępek – przyczyny

Zaczerwieniony pępek to zwykle problem spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Odpowiedzialne za infekcję są najczęściej ziarenkowce Gram – dodatnie. Przypadłość ta rozwija się na skutek niewłaściwej pielęgnacji pępka, a u noworodków kikuta pępowiny. Do pozostałych możliwych przyczyn zalicza się osłabioną odporność malucha, a także zakażenie wywołane przeprowadzeniem porodu w niesterylnym środowisku. Do czynników zwiększających podatność dziecka na czerwony pępek zalicza się również małą masę urodzeniową oraz wcześniactwo.

Zapobieganie problemom z czerwonym pępkiem

Zaczerwienienie wokół pępka i w środku to problem, któremu można skuteczne zapobiegać. Przede wszystkim należy nie dopuszczać do rozwoju bakterii, które szybko rozwijają się w wilgotnym i zabrudzonym środowisku. Dlatego wskazane jest, aby rodzic po każdej kąpieli dokładnie wysuszył pępek swojej pociechy. W przypadku niemowląt, kikut nie powinien być długo moczony w wodzie, a jedynie delikatnie przemyty wodą z mydłem dla niemowląt. Do czyszczenia pępka oraz skóry wokół niego należy użyć bawełnianego wacika, gazika lub myjki. Mydło nie powinno zawierać jakichkolwiek drażniących skórę i uczulających substancji. Pępek należy również chronić przed moczem dziecka. Po zakończeniu mycia, należy go osuszyć i do czasu pełnego wyschnięcia pozostawić bez osłonięcia. Ważne jest również to, aby nie zakładać niemowlęciu zbyt ciasnych i przylegających do ciała ubrań. Zapobieganie problemom z zaczerwienionym pępkiem warto rozpocząć już po porodzie. Dziecko powinno mieć jak najszybciej bezpośredni kontakt ze swoją mamą, która może mu w ten sposób przekazać prawidłową florę bakteryjną, chroniącą przed szkodliwymi drobnoustrojami.

Sprawdź:  Gradówka u dziecka: objawy i leczenie

Zaczerwieniony pępek u niemowlaka

Czerwony pępek w środku u dziecka w wieku niemowlęcym zwykle ma związek z odpadaniem kikuta po około 2 tygodniach po porodzie. W miejscu pępka powstaje rana, która zwykle goi się po maksymalnie kilkunastu dniach. W tym czasie u niektórych dzieci dochodzi jednak do zakażenia. Objawia się ono czerwoną i tkliwą skórą wokół oraz w środku pępka, a także odczuwanym przez malucha bólem po jego dotknięciu. Rodzic może również zauważyć wyciek żółtej i gęstej ropy oraz wydzielający się z pępka nieprzyjemny zapach. Pępek u noworodka nie powinien zbyt długo krwawić, gdyż mogłoby to wskazywać na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zaczerwieniony pępek u starszego dziecka

Czerwony pępek może również pojawić się u starszego dziecka, co wskazuje na występowanie stanu zapalnego. Pojawia się wtedy zaczerwienienie pępka oraz skóry wokół niego, a także stwardnienie i obrzęk. Dziecko może odczuwać niepokój oraz nadwrażliwość na dotyk. Dyskomfort jest nieraz na tyle dotkliwy, że uniemożliwia maluchowi naukę czy zabawę. Objawem skłaniającym do szybkiej wizyty u lekarza powinna być zwłaszcza wysoka gorączka.

Czerwony pępek u niemowlaka – czy jest powodem do obaw?

Czerwony pępek u dziecka zazwyczaj nie jest poważnym problemem zdrowtnym, a przypadłością o łagodnym przebiegu, która dzięki podjęciu przez rodziców odpowiednich kroków po krótkim czasie ustępuje. Jeżeli jednak zaniedbają oni leczenie i pielęgnację pępka, wtedy może dojść do groźnych powikłań.
Jeśli zapalenie pępka szybko się nasila, może to doprowadzić do ogólnego zakażenia organizmu malucha, a nawet rozwoju sepsy, która stwarza ryzyko śmierci. U noworodka może pojawić się również ziarniak pępka. Czerwony pępek nie powinien wzbudzać paniki u rodziców, gdyż rzadko naraża na poważne problemy. Nie należy jednak bagatelizować takiego problemu, aby nie dopuścić do groźnych powikłań.

Zapalenie pępka – jak zdiagnozować i leczyć?

Problem z czerwonym pępkiem u dziecka można spróbować wyleczyć samemu. W pierwszej kolejności wskazane jest przemycie pępka spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. Następnie należy go dokładnie wysuszyć i posmarować odpowiednią maścią, zawierającą substancję o działaniu antybakteryjnym, taką jak np. mupirocyna. Nie należy natomiast smarować skóry jodyną, alkoholem etylowym czy fioletem goryczki.

Sprawdź:  Domowe sposoby na ból gardła

Jeżeli stan zapalny utrzymuje się przez długi czas, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Diagnozę rozpocznie on od przeprowadzenia wywiadu z matką, a następnie obserwacji pępka u dziecka. Może również pobrać z niego wydzielinę, aby ustalić dokładną przyczynę zaczerwienienia. Najczęściej przeprowadza się takie badania jak morfologia krwi, CRP oraz prokalcytonina.

Leczenie zapalenia pępka u dzieci polega na podawaniu im antybiotyków o działaniu miejscowym, takich jak np. bacytracyna czy neomycyna. Jeżeli objawy są mocno nasilone, wtedy niezbędna może okazać się hospitalizacja noworodka i antybiotykoterapia dożylna.

Rodzice pytają o zaczerwieniony pępek u dziecka

Poniżej odpowiadamy krótko na pytania, które najczęściej zadają rodzice dzieci z problemem zaczerwionego pępka.

1. Czym smarować zaczerwieniony pępek?

Czerwony pępek należy smarować maścią antybakteryjną z zawartością mupirocyny lub innego środka antyseptycznego. Nie jest natomiast wskazane smarowanie skóry alkoholem etylowym, fioletem ani jodyną. W celu pielęgnacji pępka u dziecka, rodzic powinien stosować jedynie delikatne mydło, które nie zawiera żadnych substancji drażniących ani uczulających.

2. Co oznacza czerwony pępek u dziecka?

Zaczerwieniony pępek u dziecka najczęściej oznacza, że doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym. Stan zapalny u starszego dziecka pojawia się zwykle na skutek niewłaściwej higieny pępka. U noworodka wynika z naturalnego procesu odpadania kikuta pępkowego – zaczerwienienie powinno wtedy ustąpić po maksymalnie 14 dniach. Bardziej narażone na długotrwale utrzymujące się zaczerwienienie są wcześniaki z niską masą urodzeniową.

3. Czy czerwony pępek u dziecka to powód do niepokoju?

W większości przypadków czerwony pępek to problem, który szybko ustępuje po wprowadzeniu odpowiedniego leczenia i pielęgnacji. Nie należy jednak bagatelizować tej przypadłości, ponieważ w skrajnych przypadkach stan zapalny może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci dziecka.

Dodaj komentarz

Finanse
Bykowe 2020. Czy będzie podatek dla singli? Prezydent odpowiedział
Jeszcze przed drugą turą wyborów prezydenckich 2020 Andrzej Duda został zapytany o to, co ma do zaoferowania młodym dorosłym, którzy nie mają dzieci. Odpowiedział też na pytanie o bykowe. Czy
Czytaj dalej
Finanse Newsy
Zasiłki macierzyńskie spadły nawet o kilka tysięcy złotych! Czy tarcza antykryzysowa szkodzi matkom?
Po tym, jak przyjęto tarczę antykryzysową, niektórym matkom drastycznie spadł zasiłek macierzyński. Na forach internetowych pojawiły się głosy kobiet, które tracą nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. ZUS zasłania się przepisami
Czytaj dalej
Rozwój niemowląt Zdrowie dziecka
Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?
Wyrastanie pierwszych ząbków u niemowlaka to etap, na który większość rodziców czeka. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ząbkowania, aby zapisywać, kiedy pojawiły się kolejne ząbki. Dowiedz się też jak ulżyć maluszkowi
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Skuteczne sposoby na odparzenia u niemowlaka
Odparzenia u niemowlaka to bardzo częsty problem, z którym przychodzi zmierzyć się rodzicom maluszka. Najczęściej, dochodzi do nich w pierwszych miesiącach życia i mogą powtarzać się kilkukrotnie, szczególnie w ciągu
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Wycinanie migdałków u dzieci [Te 10 faktów warto znać przed zabiegiem!]
Wycięcie migdałków to jeden z częściej przeprowadzanych zabiegów laryngologicznych polegający na przycięciu migdałków podniebiennych albo podcięciu migdałka gardłowego. Zabieg przeprowadza się w przypadku nieprawidłowości funkcjonowania układu oddechowo-pokarmowego, a także przy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Rodzaje alergii u dzieci
Ogromny postęp cywilizacyjny przyczynił się do zwiększonej zapadalności na alergie różnego typu. Szacuje się, że na całym świecie około 40% ludności zmaga się z dokuczliwym uczuleniem. W Polsce co drugie
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Domowe i farmakologiczne sposoby na obniżenie gorączki u dziecka
Podwyższona temperatura ciała u dziecka zawsze wywołuje nasz niepokój, szczególnie że ma tendencję do szybkiego wzrastania. Jeżeli gorączka przekracza 38 stopni, maluch jest markotny, odmawia jedzenia i zauważymy dodatkowe objawy
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Obgryzanie paznokci u dzieci to dość powszechne zjawisko. Ten nawyk u naszej pociechy powinien zwrócić uwagę rodziców nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale przede wszystkim z uwagi na napięcia
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Biały nalot na języku: Co oznacza u niemowlaka, kobiety w ciąży i nie tylko?
Zauważyłeś biały nalot na języku swoim lub swojego dziecka? Spokojnie - w większości przypadków nie jest to związane z żadną chorobą, a jedynie z błędami w higienie jamy ustnej. Może
Czytaj dalej