Zdechła mysz w ścianie – czy jest groźna dla zdrowia domowników? Jak się jej pozbyć?

Gryzonie mogą sprawić nam naprawdę wiele kłopotów, a szczególnie problematyczna może okazać się sytuacja, gdy zdechła mysz pozostanie w ścianie i zacznie się rozkładać. Smród zdechłej myszy jest okropnie drażniący, a w dodatku może utrzymywać się przez wiele dni. Jak najlepiej pozbyć się truchła? Czy zapach zdechłej myszy jest szkodliwy? Jak zneutralizować zapach zdechłej myszy?

Zdechła mysz w ścianie – jak się jej pozbyć? Czy zapach padliny jest szkodliwy?

Mieszkańcy domów jednorodzinny oraz niższych pięter budynków wielorodzinnych mogli nie raz mieć do czynienia z myszami, a może nawet ze szczurami. Problem nieproszonych wizyt tych gryzoni często nasila się na przełomie jesieni i zimy, kiedy na zewnątrz spada temperatura i zwierzętom trudniej znaleźć pożywienie. Wówczas ciepłe wnętrza naszych mieszkań oraz zapach resztek jedzenia skutecznie przyciąga niechcianych gości.

Zdarza się, że mysz albo szczur zdechną gdzieś w ścianie lub pod podłogą i wydzielają okropny smród, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Niewiele jest zapachów gorszych od tego, ale nieprzyjemne doznania węchowe to niestety nie wszystko. Zapach martwego zwierzęcia może być również potencjalnie szkodliwy dla zdrowia domowników. Truchło myszy czy szczura podczas rozkładu wydziela toksyczne gazy i inne związki, które zaczynają unosić się w powietrzu, a następnie wnikają do układu oddechowego.

Najlepiej będzie zatem jak najszybciej zlokalizować martwe zwierzę i pozbyć się go. Jeśli nie da się tego zrobić bezinwazyjnie, np. przez jakąś istniejącą dziurę, konieczne będzie niestety wycięcie w ścianie niewielkiego otworu. Aby znaleźć zdechłą mysz, można się kierować nie tylko własnym nosem, ale także zachowaniem owadów. Rozkładające się ciało zwierzęcia przyciąga szkodniki, mogą więc pojawić się np. muchy lub ich larwy.

Zobacz: Plaga myszy w polskich domach. Jesienią wypędzisz je tylko jednym sposobem

Jak długo śmierdzi zdechła mysz?

Smród rozkładającego się zwierzęcia za ścianą może utrzymywać się nawet kilka tygodni po usunięciu jego źródła. Jeśli jednak nie masz możliwości pozbyć się truchła, zapach może zniknąć nawet dopiero po upływie 3-4 miesięcy.

Sprawdź: Co zrobić, żeby szalik nie zostawiał kłaczków? Praktyczne porady na “obłażące” ubrania

Jak pozbyć się zapachu zdechłej myszy?

Przede wszystkim na początek należy pozbyć się źródła smrodu, czyli zlokalizować truchło i je wyrzucić. Następnie miejsce odnalezienie zwłok można wyczyścić dokładnie silnym detergentem, np. wybielaczem w roztworze z wodą. Podczas takiej operacji trzeba mieć na rękach gumowe rękawiczki, które chronią nie tylko przed silną chemią, ale także przed ewentualnymi zarazkami i bakteriami, które pozostawił gryzoń. Na nos i usta warto nałożyć maseczkę z filtrem. Cały dom trzeba również porządnie wywietrzyć i powtarzać tę czynność regularnie.

Zobacz: Co zrobić żeby ubrania się nie elektryzowały? Odkryj sprawdzone sposoby na pozbycie się irytującego efektu

Czytelnicy pytają, ile czasu śmierdzi zdechła mysz w ścianie

Jak znaleźć zdechłą mysz?

Najpierw zlokalizuj pomieszczenie, gdzie odór jest najbardziej intensywny. Potem niestety zadanie się komplikuje, czasami w ścianach trzeba zrobić kilka otworów, aby zlokalizować truchło.

Jak śmierdzi zdechła mysz?

Rozkładająca się mysz śmierdzi podobnie do gnijącego mięsa, ale odór jest dużo bardziej intensywny i trudny do zniesienia.

Czym usunąć zapach zdechłej myszy?

Silnym detergentem, np. mieszanką wody z wybielaczem.

Jak pozbyć się smrodu zdechłej myszy?

Należy potraktować miejsce silnym detergentem.

Ile rozkłada się mysz?

Mysz może się rozkładać nawet 2-3 miesiące.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo