Dodatek osłonowy – do kiedy wniosek? To już ostatni moment na złożenie dokumentów! Inaczej środki przepadną

Na początku tego roku w życie weszło nowe świadczenie, mające na celu wsparcie polskich rodzin w związku z rosnącą inflacją. Za pomocą tzw. dodatku osłonowego rządzący chcieli przede wszystkim zrekompensować Polakom wzrost cen za energię oraz podstawowe produkty spożywcze. Aby środki zostały przyznane, trzeba jednak złożyć specjalny wniosek i spełniać kryterium dochodowem. Czas na dopełnienie formalności powoli dobiega końca, a po upływie ostatecznego terminu pieniądze przepadną. Dodatek osłonowy – gdzie złożyć wniosek i do kiedy można to zrobić? Ile wynosi dodatek osłonowy?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysokość dodatku osłonowego zależy od liczby osób tworzących dane gospodarstwo domowe oraz od źródła ogrzewania.

Dodatek osłonowy – do kiedy wniosek powinien zostać dostarczony?

Dodatek osłonowy został wprowadzony na początku 2022 roku w ramach Tarczy Antyinflacyjnej, czyli szeregu rozwiązań mających na celu zniwelować skutki wysokiej inflacji. Nie każdy może jednak liczyć na to wsparcie. Aby otrzymać środki, należy spełniać określone w ustawie kryteria dochodowe (tj. miesięczny dochód całego gospodarstwa domowego nie może przekraczać ustalonej sumy).

Wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby mieszkańców tworzących dane gospodarstwo domowe, a także od źródła ogrzewania. Szczegółowe informacje na temat przyznanej kwoty znajdują się poniżej.

Dodatek osłonowy – dochód

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekracza 2100 złotych,
  • Gospodarstwo 2-, 3-osobowe otrzyma 600/750 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 4-, 5-osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • Gospodarstwo 6-osobowe i więcej otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* pod warunkiem, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

Co ważne, wymienione wyżej kwoty to pełne świadczenie wypłacane w skali roku, a nie miesięcznie. Na nieco wyższy dodatek (suma oznaczona gwiazdką) mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Dodatek nie jest wypłacany automatycznie – konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić jeszcze tylko do końca bieżącego miesiąca – tj. do 31 października 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną rozpatrzone.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć niższe rachunki. Ile zyskają?

Jak złożyć wniosek o dodatek osłonowy online?

Wnioski należy kierować do urzędu miasta lub gminy, do właściwego organu odpowiedzialnego za ich rozpatrywanie. Dokumenty można dostarczy osobiście lub drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu ePUAP. Wzór wniosku o dofinansowanie można znaleźć pod tym linkiem.

Aby złożyć wniosek online, należy zalogować się na swój profil na portalu ePUAP, a następnie z katalogu spraw wybrać zakładkę o nazwie “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. W tym miejscu należy wysłać wypełniony wcześniej na komputerze wniosek w formacie doc lub pdf. Trzeba pamiętać, że wniosek powinien być koniecznie opatrzony podpisem kwalifikowanym lub podpisany za pomocą profilu zaufanego.

Sprawdź: Minimalne alimenty na dziecko 2022. Ile wynoszą? Na tej podstawie sąd wylicza konkretną kwotę

Dodatek osłonowy – kiedy wypłaty?

Osoby, które złożyły wnioski na początku roku, powinny już otrzymać pierwszą część dodatku (połowę kwoty). Pozostała część świadczenia powinna trafić do beneficjentów maksymalnie do 2 grudnia 2022.

Wszyscy, którzy złożyli wnioski później lub dopiero zamierzają to zrobić, otrzymają pełną kwotę (nie będzie już dzielona na dwie raty). Według oficjalnych informacji powinno to nastąpić najpóźniej do 2 grudnia. Wiadomo jednak, że wypłata pierwszych rat dodatku bywały opóźnione.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Prawo, Finanse

Podwyższenie alimentów

Rozwód nigdy nie jest przyjemną rzeczą, a staje się jeszcze boleśniejszy, gdy na świecie są dzieci. Gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą porozumieć, kwestie organizacyjne, takie jak opieka...

Czytaj dalej →
Prawo, Finanse

Kosiniakowe 2017 +[POBIERZ WNIOSEK]

Kosiniakowe – jak ubiegać się o świadczenie? Wśród kilku świadczeń, z których mogą skorzystać rodziny po narodzinach dziecka, znajduje się tzw. kosiniakowe. Kto ma prawo je otrzymać? Czy są jakieś...

Czytaj dalej →
Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general