Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024. Chodzi o kryteria oceniania. Uczniowie będą mieć łatwiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna podjęła decyzję o zmodyfikowaniu zasad oceniania tegorocznych testów. Zmiany dotyczą języka polskiego, a dzięki ich wprowadzeniu uczniom ma być nieco łatwiej zdobyć więcej punktów za część pisemną. Jakie zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024 zostały wyprowadzone? Jak wyglądają zmodyfikowane kryteria?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w połowie maja. Zgodnie z zasadami uczniowie przystąpią do testów z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (najczęściej uczniowie wybierają angielski). Chociaż zdający obawiają się różnych aspektów, to jednak większość z nich zgodnie przyznaje, że największym wyzwaniem będzie wypracowanie z języka polskiego.

W tym roku uczniowie będą mieli do wyboru rozprawkę lub opowiadanie – w tym zakresie nic się nie zmienia. Zmieni się jednak system oceniania i to na korzyść zdających. Dzięki zmodyfikowanym kryteriom łatwiej będzie zdobyć dużą liczbę punktów z wypracowania.

Zobacz też: Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty? Poznaj kalkulator punktów do liceum i technikum

Egzamin ósmoklasisty 2024. Jak zmienią się kryteria oceniania?

Maksymalnie za wypracowanie uczeń może otrzymać 20 punktów, z czego aż cztery za język (brak błędów, szeroki zakres słownictwa, zróżnicowana składnia, użycie związków frazeologicznych itd.). Aby dostać w tej kategorii maksymalną liczbę punktów (czyli 4), można było popełnić maksymalnie 2 błędy językowe. W tym roku limit ten został jednak podniesiony aż do 4.

zmiany w egzaminie ósmoklasisty 2024
CKE Informator o egzaminie z języka polskiego od roku szkolnego 2018/2019

Podobną zasadę zastosowano przy okazji limitu błędów interpunkcyjnych. Dotychczas aby otrzymać jeden punkt w kategorii “Interpunkcja”, można było popełnić nie więcej niż 5 błędów interpunkcyjnych. W 2024 roku uczniowie będą mogli ich popełnić aż 9 i dostać również jeden punkt.

Sprawdź też:

Edukacja i psychologia

Nauka zegara dla dzieci

Z biegiem lat dzieci nabierają coraz nowszych umiejętności. Nauka jazdy na rowerze, wiązanie sznurówek, samodzielne ubieranie się – to bardzo ważne i trudne do opanowania przez dziecko umiejętności. Do tej...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Kieszonkowe uczy dzieci oszczędzania

Wielokrotnie potwierdzono, że dzieci, które dostają kieszonkowe, a w związku z tym posiadają swoje pierwsze własne doświadczenie z gospodarowaniem pieniędzmi, szybciej przyswajają i rozumieją potrzebę planowania wydatków oraz oszczędzania. Kieszonkowe...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Jak wybrać szkołę podstawową?

Wybór szkoły podstawowej to jeden z dylematów, przed którymi stają rodzice przedszkolaków zbliżających się do rozpoczęcia we wrześniu nauki w pierwszej klasie. Czym się kierować, jakie aspekty brać pod uwagę? Podpowiemy,...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Religia w szkole

Religia w szkole to od kilkunastu lat temat, który wywołuje wiele kontrowersji. Dyskusje dotyczące tego przedmiotu trwają nieustannie nie tylko wśród podzielonych zdaniem rodziców, ale także nie milkną rozmowy prowadzone...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general