Czy po ogórkach można sadzić? Tak, ale nie wszystko. Z tych warzyw nic nie będzie

Jakie warzywa siać po sobie? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z warzywnym ogródkiem. Podpowiadamy zatem, jak przygotować ziemię po ogórkach, a także co można w niej zasadzić.

Smaczne i chrupiące ogórki? Aby takie były, potrzebują bardzo dużo składników odżywczych. To właśnie dlatego ziemia po ogórach jest wyjałowiona i zubożała. Co więc w niej urośnie? Niektóre warzywa nie mają szans na prawidłowy wzrost.

Sprawdź: Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy? Zastosuj zasadę 5:7. Główki będą ogromne

Poplon po ogórkach. Co sadzić po ogórkach jeszcze jesienią?

Przede wszystkim należy zacząć od zebrania wysychających liści. Szybko się kruszą, co sprawi, że będziemy mieli kłopot z zebraniem ich z ziemi. Następnie usuwamy pędy z podłoża i całość utylizujemy. Część osób na tym końcu i dopiero w kolejnym sezonie stosuje płodozmian. Warto jednak zaplanować też poplon. Dlaczego? Rośliny na niego wybierane nie mają bowiem dużych wymagań, zaś później po przekopaniu tworzą naturalny, zielony nawóz. Jakie gatunki nadają się na poplon po ogórkach? Szczególnie warzywa liściaste np. sałata, szpinak lub roszponka.

Sprawdź: Co sadzić we wrześniu? Lista jest całkiem długa. Te rośliny dobrze poradzą sobie bez słońca

Płodozmian po ogórkach. Czy można sadzić ogórki po ogórkach?

W przyszłym roku zaplanuj posadzenie warzyw, które mają bardziej niż ogórki rozbudowany system korzeniowy. Dosięgnie on wówczas do składników w glebie, których ogórki nie pobrały. Świetnie sprawdzi się zatem m.in.: buraki, rzepa, cebula, czosnek, pietruszka, rzodkiewka czy kalarepa.

Są także warzywa, które należy omijać szerokim łukiem. Inaczej nie należy spodziewać się dużych plonów. O jakich mowa? W pierwszej kolejności ogórkach. W tej samej ziemi ogórki można zasadzić dopiero po minimum 3 sezonach. Jednak na tym nie koniec. W glebie po ogórkach nie wyrosną też warzywa dyniowate tj. dynia, cukinia czy kabaczek.

Sprawdź: Kiedy i jak sadzić tulipany? Oprócz terminu zwróć uwagę na 4 elementy

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo