Jak chronić trawnik przed suszą? Dwa sposoby zadziałają lepiej niż podlewanie

Wysoka temperatura i brak opadów, choć zapewne cieszą osoby podróżujące, to nie sprzyjają przyrodzie. Taka pogoda jest zabójcza dla wielu roślin, w tym również trawników, które są narażone na długotrwałe susze. Jak sobie z tym poradzić?

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody dla roślin w okresie letnim jest niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Co, jednak jeśli mamy do czynienia z długotrwałą suszą, a nie chcemy, aby nasz domowy budżet pochłonęły wysokie rachunki za wodę?

Sprawdź: Dlaczego pranie śmierdzi? Jak suszyć pranie, żeby nie śmierdziało?

Trawnik, a susza – co zrobić? Kluczowe są dwa elementy

Sposób, jak wspomóc trawę w okresie suszy, zdradził na jednym ze swoich tiktokowych filmików Ogrodnik Doskonały. Ważne są przede wszystkim dwa elementy, dzięki którym gleba nie tylko łatwiej pochłania wodę, ale też dłużej ją utrzymuje. Mowa tutaj o zwiększeniu wysokości koszenia oraz stosowanie kompostu wymieszanego z piaskiem kilka razy w roku.

@ogrodnikdoskonaly #trawnik #trawa #lato #susza #ogrodek #poradyogrodnicze #ogrodnik #ogrod ♬ original sound – darcy stokes

Sprawdź: Ta roślina przetrwa nawet najsroższe zimy. Ozdób nią ogród. Sąsiadka nie uwierzy własnym oczom

Koszenie trawy latem – tak czy nie? Ważne, aby pamiętać o “zasadzie 6 cm”

Wiele osób powtarza, że nie powinno się kosić trawy latem, gdyż właśnie w ten sposób doprowadzamy do jej wysuszenia. Można powiedzieć, że to stwierdzenie jest poniekąd prawdziwe, ale należałoby dodać tutaj jeszcze jedno zdanie. Koszenie doprowadza do wysuszenia, jeśli jest przeprowadzone nieprawidłowo. W okresie letnim regularne koszenie trawy jest wskazane i warto to robić raz na tydzień czy też dwa. Trzeba natomiast pamiętać przy tym, że nie wolno trawnika kosić krócej niż na 6 cm. Jeśli przekroczymy tę granicę, to właśnie wówczas narazimy glebę na szybsze wysychanie.

Warto również wiedzieć, że skoszona trawa może okazać się bardzo przydatna w ogrodzie. Świetnie nadaje się do ściółkowania, oczywiście jeśli nie była wcześniej opryskiwana. Cienka warstwa rozsypana pomiędzy kwiatami czy też warzywami zapobiegnie nie tylko wysychaniu i nagrzewaniu się gleby, ale też wyrastaniu chwastów.

Sprawdź: Borówka to przeżytek! Posadź ją w ogrodzie. Przetwory wyjdą pyszne i słodkie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo