Kinderbonus 2023. Dodatkowe pieniądze na dzieci już w lipcu? Te warunki trzeba spełnić, aby dostać środki

Kinderbonus to jednorazowe, dodatkowe świadczenie wypłacane rodzinom mieszkającym w Niemczech w ramach specjalnego pakietu pomocowego dla podatników i gospodarki. Na nadprogramowe środki mogli liczyć wszyscy, którzy mają przyznane prawo do Kindergeld, czyli niemieckiego zasiłku rodzinnego będącego odpowiednikiem 500 plus. Czy będzie Kinderbonus również w 2023 roku? Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze na dzieci?

Czy będzie Kinderbonus 2023?

W latach koalicja rządząca w Niemczech uchwaliła specjalny pakiet pomocowy dla wszystkich obywateli. Jednym z jego elementów był finansowy bonus na dzieci, znany jako Kinderbonus lub Corona-Familienbonus.

Jak już wyżej wspomniano, Kinderbonus był częścią szerszego programu wsparcia dla obywateli i gospodarki po trudnym okresie pandemii i obostrzeń. Pierwsze środki w ramach tego pakietu trafiły do rodziców już w 2020 roku. Dodatek wypłacono także w 2021 oraz w 2022, ale kwota była już nieco niższa. W lipcu ubiegłego roku rodzice otrzymali bowiem jednorazowo 100 euro na dziecko.

Wciąż nie wiadomo, czy podobne świadczenie pojawi się także w tym roku. Na razie urzędnicy milczą w tej sprawie, nie ma też żadnych oficjalnych przepisów. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że rządzący będą chcieli zrezygnować z takiej formy pieniężnego wsparcia na rzecz stopniowego podwyższania kwoty świadczenia Kindergeld (odpowiednik zasiłku rodzinnego, 500 plus). Od stycznia 2023 jego wysokość jest zdecydowanie większa i wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko (dla porównania w 2022 roku Kindergeld wynosił miesięcznie: 219 euro na pierwsze i drugie dziecko, 225 euro na trzecie dziecko i 250 euro na czwarte i każde kolejne).

Zobacz: Nowy bon turystyczny 2023/2024 może zastąpić 500 plus. Wiceminister komentuje szczegóły projektu

Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze na dzieci?

Dodatek – zwany Kinderbonus – przysługiwał wszystkim, którzy są uprawnieni do pobierania świadczenia Kindergeld, czyli niemieckiego zasiłku rodzinnego, podobnego do programu 500 plus. Nie trzeba było spełniać żadnych dodatkowych warunków ani składać wniosków.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo