Trwają prace legislacyjne na najnowszą nowelizacją Kodeksu pracy, której celem jest dostosowanie krajowego prawa do dwóch unijnych dyrektyw. Jedna z nich wprowadza bardzo duże i korzystne zmiany dla rodziców, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie w zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a obowiązkami domowymi. Pierwotnie nowe przepisy miały zacząć obowiązywać już od sierpnia tego roku, ale wszystko wskazuje na to, że mogą wejść w życie dopiero od stycznia. Kto może liczyć na korzystne zmiany w urlopach od 2023 roku?
Zmiany w urlopach już od 2023. Czego będą dotyczyć?
O zmianach w Kodeksie pracy dotyczącym urlopów mówi się już od dłuższego czasu. Początkowo miały one wejść w życie już w sierpniu bieżącego roku, ale proces legislacyjny znacznie się wydłużyły. Nowym planowanym terminem wdrożenia przepisów jest 1 stycznia 2023 roku, ale prace wciąż trwają.
Nowe rozwiązania będą konsekwencją przyjętych na szczeblu unijnych dwóch specjalnych dyrektyw. Jedna z nich stworzona została z myślą o pracujących rodzicach i nazwano ją „work-life balance”, ponieważ jej celem jest wspieranie osób wychowujących dzieci, poprzez większą elastyczność w pracy. Zmiany mają umożliwić rodzicom zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem domowym i opieką nad pociechami. Planowane modyfikacje są aktualnie przedmiotem rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami.
Nowelizacja wprowadza m.in. dodatkowy urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w ciągu roku kalendarzowego, które pracownik może wykorzystać
w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (dzieci, rodzice lub małżonek) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, jeśli dany krewny jest w złym stanie zdrowia lub np. uległ wypadkowi. Co ważne jednak, za okres tego urlopu pracownikowi nie będzie przysługiwało prawo do wynagrodzenie, będzie on więc bezpłatny.
Unijna dyrektywa nakazuje również wprowadzenie do krajowych przepisów zupełnie nowej kategorii, a mianowicie – zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku. Pod terminem „siła wyższa” kryje się jakaś nagła sytuacja (np. wypadek w rodzinie, nagłe pogorszenie stanu zdrowia itp., niebezpieczne zdarzenie), która wymaga natychmiastowej obecności pracownika. W przypadku tego urlopu pracownikowi będzie przysługiwało prawo do 50% wynagrodzenia.
Nowości w urlopie rodzicielskim
Prawdopodobnie najpoważniejsze zmiany będą dotyczyć urlopu rodzicielskiego. Jego długość ma zostać zwiększona z 32 do 41 tygodni (lub z 34 do 43 tygodni – w przypadku porodu mnogiego), ale to dopiero początek nowości. Podobnie jak to było dotychczas, również ten zwiększony wymiar urlopu będzie przysługiwał obojgu rodzicom łącznie, ale dodatkowe 9 tygodni będzie „nieprzenoszalne” na drugiego rodzica. W praktyce będzie to zatem oznaczać, że każde z rodziców – zarówno matka, jak i ojciec – muszą wykorzystać co najmniej 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, to wolne przepadnie. W ramach przysługującego wymiaru rodzice będą mogli korzystać z urlopu jednocześnie.
W okresie pozostawania na urlopie rodzicom będzie przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości 70% wynagrodzenia.
Sprawdź też:
- Rewolucyjna zmiana w Kodeksie pracy! 5 godzin przerwy w pracy dla rodzica już od początku 2023? Sprawdzamy szczegóły
- Karta Dużej Rodziny przyniesie zniżki na prąd 2022? Wielodzietni mogą liczyć na niższe rachunki. Ile zyskają?
- Karta Dużej Rodziny dla seniora daje sporo bonusów, w tym tańszy prąd. Komu przysługuje? Trzeba spełniać te kryteria