Kupowanie przedmiotów z drugiej ręki niewątpliwie ma wiele zalet. Nie dość, że to oszczędność dla portfela, to jeszcze chronimy tym samym planetę. Główny Inspektorat Sanitarny w poście na Facebooku ostrzega jednak, by w niektórych przypadkach uważać z kupnem. W tych przedmiotach może się bowiem kryć pleśń, karaluchy i pluskwy.
Coraz więcej osób stawia na zakupy z drugiej ręki. Niegdyś postrzegano to jako coś wstydliwego, a dziś można powiedzieć, że jest to nawet modne. Choć najczęściej kupujemy ubrania, niektórzy stawiają też na meble. Możesz przebierać w ofertach, a niektóre rzeczy znajdziesz nawet w idealnym stanie. Należy jednak zachować ostrożność. Dlaczego?
Sprawdź: Smaruję tym silikon w łazience. Wyżera pleśń i brud do cna, a ja odpoczywam
Tanie meble używane. GIS tłumaczy, na co zwrócić uwagę
Główny Inspektorat Sanitarny jakiś czas temu opublikował post na Facebooku, w którym ostrzegł przed zakupem używanych mebli.
Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń
– napisano w poście. Do tekstu dołączono również grafikę, z której wynika, że przed zakupem mebli z drugiej ręki warto dokładnie sprawdzić szwy i szczeliny w tapicerce, łączenia i pęknięcia drewnianych elementów, a także ocenić suchość mebli (w wilgotnych rozwinie się pleśń). Jeśli nie zwrócisz na to uwagi jeszcze przed zakupem, w domu może cię czekać przykra niespodzianka.
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FGISgovpl%2Fposts%2Fpfbid0YbENVpU71sr6UN5RcPTrYVH4GMgJaXeu7HSCNg6Xka1QRodSFpbUu6xp4QdxNZGvl&show_text=false&width=500" width="500" height="498" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>
Sprawdź: Z czego można odkroić pleśń? GIS wyjaśnia i tłumaczy, czy można jeść te produkty
Gdzie dać ogłoszenie o sprzedaży mebli? To w tych miejscach możesz znaleźć prawdziwe perełki
W trosce o zdrowie i uniknięcie pleśni, pluskiew i karaluchów, meble z drugiej ręki warto odbierać osobiście lub za pobraniem, by móc od razu ocenić ich stan i zabezpieczyć się przed oszustwem. Mebli z drugiej ręki warto szukać przede wszystkim w internecie na portalach sprzedażowych i z ogłoszeniami. To właśnie tam znajdziesz najwięcej ciekawych ofert, a będąc czujnym, można znaleźć prawdziwe perełki za grosze. Oprócz tego warto zwracać uwagę na ogłoszenia o pchlich targach i od czasu do czasu udać się do sklepu z używanymi meblami.
Sprawdź: Rozsyp pod prysznicem i zostaw na 20 minut. Wyżre pleśń i czarny nalot z silikonu