Mało kto ją wybiera, choć to najzdrowsza z kasz. Wspomaga odchudzanie i pozytywnie wpływa na pamięć

Kasze to świetna alternatywa dla popularnych w polskiej kuchni ziemniaków czy też makaronu. Niestety, zdecydowanie za rzadko dodajemy je do naszych posiłków. Czas to zmienić, ponieważ kasze są nie tylko smaczne, ale też pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Podpowiadamy, jaki rodzaj kaszy najlepiej wybierać. Posiada mnóstwo pozytywnych właściwości.

Najzdrowsza z kasz. Jakie ma właściwości?

Wśród różnych rodzajów kasz największą popularnością cieszą się kasza gryczana, jęczmienna, bulgur czy kuskus. Kasza jaglana dla wielu osób nie jest oczywistym wyborem, a to właśnie ona uchodzi za najzdrowszą. Jest ona smaczna i ma wiele właściwości korzystnych dla organizmu człowieka. Kasza jaglana, pomimo tego, że ma dość wysoki indeks glikemiczny, może znacząco wpłynąć na obniżenie poziomu insuliny w organizmie. Dodatkowo, ten rodzaj kaszy nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest ona odpowiednia dla osób z nietolerancją tego białka.

Sprawdź: Kasza jaglana dla niemowlaka: Od kiedy? Ile? Z czym podawać? Przepisy

Kasza jaglana wykazuje również właściwości przeciwwirusowe i wzmacnia odporność. Ma ona pozytywny wpływ na przemianę materii i nie obciąża żołądka. Regularne spożywanie kaszy jaglanej może również korzystnie wpłynąć na pamięć i koncentrację, przez co jest ona polecana osobom starszym. Kasza ta dostarczy organizmowi sporą dawkę żelaza, a także  witaminy z grupy B, fosfor, cynk, miedź oraz mangan. W składzie kaszy jaglanej znajduje się również krzem, który pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję włosów.

Kasza jaglana a dieta. Wspomaga odchudzanie

Kasza jaglana polecana jest również osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Posiada ona w swoim składzie węglowodany złożone oraz tłuszcze nasycone, które wspomagają utratę wagi. Węglowodany złożone są trawione przez układ pokarmowy wolniej niż proste, dzięki czemu uczucie głodu pojawia się później. Ze względu na duże ilości białka, kasza jaglana polecana jest również osobom na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej.

Sprawdź: Idealna mizeria? Przepis nie jest trudny. Wystarczy nie pominąć jednego kroku

Wysoki indeks glikemiczny sprawia, że kasza jaglana nie będzie jednak najlepszym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę. W takim wypadku należy spożywać ją sporadycznie i w niewielkich ilościach. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, wykorzystywanie tego rodzaju kaszy wyklucza również dieta ketogeniczna.

Kasza jaglana. Zastosowanie w kuchni

Jednym z najbardziej oczywistych dań, z wykorzystaniem kaszy jaglanej jest przygotowanie jej na słodko, czyli tzw. jaglanka. Jej wykonanie jest niezwykle proste. Do kaszy wystarczy dodać mleko i gotować ją na małym ogniu. Do przygotowanej masy można dodać ulubione owoce. Jaglanka będzie stanowiła smaczne i pożywne śniadanie.

Sprawdź: Najlepszy sposób na muchy w kuchni? Wypróbuj trik z kubeczkiem. Problem zniknie w 30 minut

Kasza jaglana wykorzystywana jest również jako dodatek do dań wytrwanych. Będzie świetnym dodatkiem do kotletów mielonych czy gulaszu. Można dodać ją również do mięsnych lub wegetariańskich gołąbków. Z kaszy jaglanej przygotowuje się też pyszne kotlety. Zdecydowanie warto mieć ją w swojej kuchni.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo