Nie musisz iść do lasu! Jak wyhodować borowiki na parapecie? Zmiel i dodaj do wody z drożdżami

To już ostatni moment dla grzybiarzy, aby zebrać zbiory w tym roku. Wśród jednych z najbardziej pożądanych okazów jest bez wątpienia borowik lub też inaczej prawdziwek. A gdyby tak świeże grzyby móc zerwać z doniczki na parapecie?

Sos borowikowy, grzybki marynowane oraz inne rarytasy z darami lasu w roli głównej to jesienią u wielu osób obowiązkowy punkt w kuchni. Dla niektórych wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów to cała przyjemność. Znalezienie borowików może być jednak nie lada wyzwaniem. Dla miłośników prawdziwków, ale też osób, które niekoniecznie lubią wielogodzinne buszowanie po lesie, mamy świetne rozwiązanie – grzyby w doniczce!

Sprawdź: Prawdziwe Eldorado dla grzybiarzy. Z grzybami wyniesiesz stamtąd i złoto

Jak wyhodować borowiki w doniczce? Przygotuj się. To czasochłonny proces

Małe opakowania prawdziwków wahają się od 10 do nawet 30 zł w zależności od regionu Polski. Choć pójście do lasu wydaje się zdecydowanie tańszą opcją, to niestety z upolowaniem borowików może być już gorzej. Dobrą alternatywą będzie zatem wyhodowanie grzybów w domu na parapecie lub w ogródku. Choć na pierwsze zbiory trzeba będzie poczekać od 2 do nawet 6 miesięcy, to zdecydowanie warto.

Sprawdź: Dla grzybiarzy jest jak “Święty Graal”. Wygląda jak spalony, a spotkanie go to rzadkość

Czy grzyby można hodować w domu? To możliwe, ale zapewnij im odpowiednie warunki

Aby rozpocząć hodowlę borowików w domu, niestety musimy dobrze przeczesać pobliski las, gdyż bez przynajmniej jednego większego lub dwóch mniejszych prawdziwków się nie obejdzie. Potrzebne są bowiem zarodki znajdujące się w ich kapeluszach. Gdy już zdobyliśmy grzyby, to możemy przystąpić do dalszej części. Musimy przygotować doniczki, ziemię, 50 g świeżych drożdży i 4 litry wody. Borowiki mielimy jak najdrobniej i wrzucamy do dużej miski. Zalewamy je wodą i dodajemy do tego drożdże, a następnie dokładnie mieszamy. Taki roztwór przykrywamy ścierką i odstawiamy do piwnicy lub w inne ciemne i chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu rozcieńczamy całość w 10 l wody. Miksturę rozlewamy do doniczek. Wcześniej jednak ziemię warto wymieszać z odrobiną suszonych liści dębu oraz mchem. Zostaje już tylko zapewnić im warunki zbliżone do tych panujących w lesie. Powinny stać w dobrze oświetlonym miejscu, mieć dostęp do świeżego powietrza, a temperaturę zaleca się utrzymywać na poziomie 15 stopni.

Sprawdź: Grzyb po przekrojeniu niebieski. Ta specyficzna barwa nie zawsze musi oznaczać trujący gatunek

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo