To imię nosiła jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek. Niegdyś uwielbiane przez rodziców, dziś nikt tak już nie nazywa córek

Przez ostatnie pół wieku trendy w nadawaniu imion bardzo się zmieniły, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że przeszły prawdziwą rewolucję. Wiele tradycyjnych, polskich imion, które cieszyły się ogromną popularnością w okresie PRL dawno odeszło do lamusa i można je spotkać wyłącznie wśród pokolenia naszych rodziców czy babć. Jedno z nich kompletnie wypadło już z zestawienia, ponieważ w 2022 zupełnie nikt nie nazwał tak córki.

Nie wszyscy wiedzą, że to imię legendy polskiej estrady

Jedna z najwybitniejszych gwiazd polskiej estrady Violetta Villas od zawsze występowała pod tym charakterystycznym pseudonimem artystyczny. Chociaż przez lata była niekwestionowaną królową sceny i ikoną muzyki, której życie i twórczość śledziły miliony osób, to mało kto wiedział, jakie jest było jej prawdziwe imię. Villas w rzeczywistości nazywała się Czesława Gospodarek, ale starosłowiańskie, tradycyjne imię niezbyt pasowało do występów na estradzie.

Imię Czesława wywodzi się z kultury staropolskiej. Jego pierwsza część to człon “cza-” od słów “spodziewać się, oczekiwać”, a drugi człon, czyli “sława” oznacza teraz dokładnie to samo co dawniej. Dlatego Czesława oznacza “tę, która oczekuje sławy”.

Zobacz: To imię dla dziewczynki już nie podoba się rodzicom. W 2022 nadano je tylko 2 razy! Powodem może być nietypowe znaczenie

W PRL-u bardzo popularne, teraz odeszło w zapomnienie

Imiona takie jak Czesława, Mirosława czy Wiesława cieszyły się ogromną popularnością w PRL-u, ale od czasów ich świetności minęło dobre ponad 50 lat. Stały się rzadkością, o czym świadczy zestawienie imion nadanych w 2022 roku. Okazuje się, że imienia Czesława dla swojej córki nie wybrał zupełnie nikt.

Panująca w ostatnich latach tendencja może jednak wskazywać, że jeszcze kiedyś te zapomniane imiona wrócą do łask. Świadczy o tym chociażby rosnąca popularność takich imion jak Stanisław czy Alicja. Z roku na rok przybywa rodziców, którzy przy wyborze imienia inspirują się naszą rodzimą tradycją.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo