Wszyscy rodzice chcą tak nazywać córki. Nie każdy wie, że imię może się kojarzyć z przykrym schorzeniem

To imię żeńskie w ostatnich latach mocno zyskało na popularności. Nic dziwnego – ma ładne, melodyjne brzmienie i przypisuje mu się wiele zalet. Nie każdy rodzic zdaje sobie jednak sprawę, że niektórym skojarzy się z przykrym schorzeniem.

Według danych opublikowanych przez portal “Gov.pl” imię Amelia w rankingu popularności w 2021 r. znajdowało się na 14 miejscu. Wtedy nadano je 3425 dzieciom. W 2022 r. znalazło się na 13 pozycji z wynikiem 3143. O jakim imieniu mowa i dlaczego niektórym kojarzy się negatywnie?

Sprawdź: 5 słowiańskich imion dla chłopców, o których mało kto pamięta. Mają wyjątkowe znaczenie

Cieszy się ogromną popularnością. Czy Amelia to polskie imię?

Imię Amelia ma korzenie germańskie. Cieszy się popularnością ze względu na łatwość w wymowie i melodyjność, co czyni je prostym do wymówienia dla obcokrajowców, a samej posiadaczce może ułatwić przyszłe kontakty z przedstawicielami innych państw. Amelia obchodzi imieniny 5 stycznia, 30 marca i 20 kwietnia. Imię można zdrobnić jako Amelka, Amela, Amelcia, Ameleczka lub Melcia. Amelia często kojarzy się z pracowitością i “niezmordowaniem”. Kobiety o tym imieniu mogą stronić od sportu i lubić zajęcia statyczne. Zawsze wyczują, jeśli ktoś je okłamie. Amelia to z założenia dobra gospodyni, która dba o domowe ognisko. Sprawdzi się w roli pielęgniarki bądź nauczycielki, ponieważ zazwyczaj ma świetne podejście do innych. Nie każdy jednak wie, że imię może kojarzyć się z ciemniejszą, nieco przykrą stroną.

Sprawdź: To imię żeńskie jest coraz popularniejsze. Oznacza “słodycz” i nie kończy się na literę “a”

Co to za choroba “amelia”? Nazwa pochodzi z języka greckiego

Nie ulega wątpliwości, że z imieniem Amelia można mieć wiele pozytywnych skojarzeń. Jak wcześniej wspomniano, imię ma pochodzenie germańskie, jednak niektórym może się tez kojarzyć z greckim, podobnym w brzmieniu słowem. Niektórzy nawet sądzą, że to właśnie z tego języka wywodzi się imię. Grecki wyraz “amelia” do dziś używany jest w medycynie. Określa wrodzoną wadę kończyny lub kończyn, która polega na ich całkowitym braku.

Sprawdź: Było bardzo popularne wśród naszych babć. Zapomniane imię damskie powraca do łask

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo