Jak sadzić seler, aby był duży? Ogrodnicy stosują trik z nożem. To pewniak!

Wiele początkujących miłośników ogrodnictwa zastanawia się, jak uprawiać seler, aby wyrósł duży. Ogrodnicy od lat stosują patent z nożem. Jest banalnie prosty, a efekty zadziwiające.

Seler korzeniowy już od dawna nie kojarzy się tylko z bazą do rosołu. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, zup krem, ale możemy z niego też przygotować wyśmienite purée. Nic nie smakuje jednak tak dobrze, jak warzywo prosto z domowego ogródka. Zdradzamy zatem, jak sadzić seler, żeby rósł duży.

Sprawdź: W dzieciństwie przyrządzała mi ją mama. Dziś każdy dziwi się nazwą, smakiem i składem tej zupy

Co lubi seler korzeniowy? Stanowisko i podlewanie to podstawa

Seler najlepiej będzie rósł w miejscach dobrze nasłonecznionych. Gleba nie powinna być zbyt kwaśna oraz nie może zawierać za dużo wapnia, gdyż źle wpływa to na rozwój. Jeśli mamy ogródek warzywny, to trzeba pamiętać też, że nie po wszystkim seler można sadzić. Selera nie należy uprawiać w ziemi, w której wcześniej już rósł seler, ale także marchew, por, pietruszka czy cebula. Warto wziąć pod uwagę, że seler jest wrażliwy na niedobory mikroelementów. Konieczne jest stosowanie wieloskładnikowych nawozów, aby nie dopuścić do pękania liści u nasady oraz tworzenia się brunatnych plam na korzeniach.

Powinniśmy dbać o regularne podlewanie gleby. W okresie największego wzrostu, czyli w miesiącach sierpień-wrzesień najlepiej nawadniać ją codziennie. Zbiory przeprowadzamy tuż przed przymrozkami, a więc zazwyczaj w październiku.

Sprawdź: Niegdyś królowa każdej imprezy, teraz gości na mało którym stole. A szkoda, bo jest bardzo zdrowa

Dlaczego korzeń selera nie rośnie? Wypróbuj ten trik, a zapomnisz o problemie

Co jednak zrobić, gdy główki selera nie są zbyt okazałe? Ogrodnicy mają na to sposób. Zajmie on dosłownie chwilę, a zbiory będą dorodne jak nigdy. Potrzebujemy do tego… noża. Należy go wbić w ziemię i obciąć boczne korzenie. Po co? Aby roślina skupiła się na rozwijaniu bulwy głównej. To jest właśnie sekret dużych warzyw.

Sprawdź: Czy po ogórkach można sadzić? Tak, ale nie wszystko. Z tych warzyw nic nie będzie

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo