Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Praktyczny poradnik dla rodziców krok po kroku

Od 1 lutego rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca. Najlepiej dopełnić tej formalności jak najszybciej, aby uniknąć opóźnień w wypłatach i nie czekać z niecierpliwością na przelewy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski można składać wyłącznie elektroniczne. Jak dokładnie wygląda ta procedura krok po kroku? Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023?

Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023 przez bank?

Od 1 stycznia 2022, odkąd obsługę programu 500 plus przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wnioski o świadczenie można składać już wyłącznie drogą elektroniczną. Jedną z opcji do wyboru dla rodziców jest dostarczenie dokumentu za pomocą bankowości elektronicznej.

Banki, które umożliwiają składanie wniosku o 500+ przez swoje serwisy, to: Alior Bank SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, BNP Paribas Bank Polska SA (także dla klientów byłego Raiffeisen w systemie moj.bnpparibas.pl), Credit Agricole Bank Polska SA, Getin Noble Bank SA, ING BankŚląski SA, mBank SA, Nest Bank SA, PKO Bank Polski SA (oraz Inteligo), Santander Bank Polska SA, SGB-Bank SA oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, KASA Stefczyka, SKOK Śląsk.

W każdym banku cała procedura może wyglądać nieco inaczej, dlatego najlepiej wejść na konkretną stronę i zapoznać się ze szczegółami. Poniżej lista banków z linkami do odpowiednich instrukcji.

Zobacz: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023 przez PUE ZUS?

Wniosek o 500 plus na okres 2023/2024 można złożyć także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (w skrócie PUE ZUS). Aby to zrobić, należy najpierw założyć kontu na tym portalu, a następnie zalogować się i postępować zgodnie z instrukcjami. Zalogowanie się na portalu jest bardzo proste – można to zrobić za pomocą loginu i hasła lub przy użyciu profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego(certyfikatu) lub przez bankowość elektroniczną.

Zobacz: Na jaki okres 500 plus 2023? Rodzice powinni uważać, co zaznaczają we wniosku

Składanie wniosku o 500 plus przez PUE ZUS:

  1. Przygotuj numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymywać przelewy świadczenia co miesiąc.
  2. Wejdź w zakładkę Ubezpieczony lub Świadczeniobiorca, gdzie powinieneś odnaleźć sekcję “Rodzina 500+”. Po kliknięciu w nią powinna wyświetlić się opcja: Utwórz nowy wniosek (widoczna w panelu MENU po lewej stronie).
  3. Wypełniony wniosek trzeba podpisać: płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bezpłatnym profilem zaufanym gov.pl, podpisem osobistym (e-dowód), bezpłatnym profilem PUE.

Sprawdź: Wniosek o zamrożenie cen prądu 2023. Jak i kiedy trzeba go złożyć, aby otrzymywać niższe rachunki?

Wnioski o 500+ na portalu Emp@tia

Rodzice mogą zdecydować się na złożenie wniosku również za pośrednictwem rządowego portalu Emp@tia. Jak to zrobić? Zaczynamy oczywiście od wejścia na na stronę https://empatia.mpips.gov.pl/. Następnie wybieramy zakładkę “Złóż wniosek przez Internet”, po kliknięciu przekieruje nas do strony, gdzie należy się zalogować. Można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Instrukcja składania wniosku o 500 plus po zalogowaniu na portalu Emp@tia:

  1. W panelu ogólnym należy wybrać zakładkę Rodzina 500+,
  2. Następnie należy wskazać, na jaki okres świadczeniowy ubiegamy się o świadczenie (jeśli będzie to kontynuacja pobieranie, to wybieram opcję: “od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku”),
  3. Szczegółowe dane we wniosku mogą zostać wypełnione przez system automatycznie, ale zanim je zaakceptujemy, należy dokładnie sprawdzić, czy wszystko się zgadza i ewentualnie dokonać zmian czy korekt (np. w numerze telefonu czy numerze rachunku bankowego),
  4. Rodzice muszą także wskazać dziecko, na które świadczenie ma zostać przyznane (jeśli wniosek był już składany, wystarczy wybrać z listy, jeśli jest to pierwszy raz – trzeba wpisać wszystkie dane dziecka),
  5. Jeszcze raz należy zweryfikować wprowadzone dane. Trzeba również złożyć oświadczenie dotyczące świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
  6. Po zatwierdzeniu system wygeneruje wniosek, a rodzic może go wysłać w takiej formie (lub dołączyć załączniki, jeśli są wymagane).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general