Do kiedy dostarczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty? Uczniowie muszą pilnować terminów

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa już od maja. Niedługo jednak rozpocznie się decydująca procedura, kiedy uczniowie otrzymają wyniki egzaminów ósmoklasisty 2022. W tym roku cały proces odbywa się jednak według innych zasad i dlatego harmonogram nie jest taki sam dla całego kraju. Dlatego też w zależności od tego, w jakim rejonie mieszkamy, mogą nas obowiązywać inne terminy. Warto wcześniej dokładnie się z nimi zapoznać. Do kiedy dostarczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty? Gdzie się odbiera wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wyniki swoich zmagań egzaminacyjnych ósmoklasiści poznają 1 lipca, a specjalne zaświadczenie o wynikach mają otrzymać 8 lipca.
  • Po poznaniu wyników uczniowie muszą wprowadzić je do systemu internetowego, a następnie zanieść zaświadczenie oraz oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej do szkoły pierwszego wyboru.
  • Szczegółowy harmonogram jest różny w zależności od regionu czy miasta, w którym znajduje się wybrana placówka. Trzeba więc zapoznać się z dokładnym terminarzem danej jednostki samorządowej.

Do kiedy dostarczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Chociaż rekrutacja do szkół ponadpodstawowych trwa już w większości regionów od połowy maja, to dopiero z początkiem lipca nabierze tempa. Przypomnijmy, że o przyjęciu do konkretnej placówki zadecydują przede wszystkim oceny ze świadectwa na koniec szkoły podstawowej oraz wyniki z egzaminów. Oficjalne wyniki swoich zmagań wszyscy ósmoklasiści poznali 1 lipca. Wówczas rozpoczął się czas na ich wpisywanie do systemów rekrutacyjnych, była to także szansa na zweryfikowania swoich możliwości i dokonanie ewentualnych zmian w wyborze.

Niestety sporym utrudnieniem dla wszystkich tegorocznych ósmoklasistów jest fakt, że nie ma jednakowego harmonogramu rekrutacji dla całej Polski. Oznacza to, że poszczególne kuratoria oświaty osobno ustalają konkretny terminarz dla swojego regionu. Co ważne, liczba szkół, do których uczeń może składać papiery również uzależniona jest od danej jednostki samorządowej. W większości miast i powiatów w Polsce dopuszcza się złożenie podania do maksymalnie trzech placówek, są jednak takie miejsca, gdzie ten limit jest nieco większy (np. maksimum pięć). Warto więc wszystkie te aspekty dokładnie sprawdzić przed rozpoczęciem całej procedury.

W związku z powyższym również dostarczenie wyników egzaminu ósmoklasisty w każdym regionie zostało ustalone w nieco innym terminie. Przeważnie od momentu ogłoszenia oficjalnych rezultatów (czyli 1 lipca) uczniowie mają nieco ponad 10 dni na przekazanie go szkole wraz z pozostałymi osiągnięciami (tj. ocenami ze świadectwa oraz innymi dokonaniami – np. konkursami itp) – w Warszawie ostateczny termin to 13 lipca, w Krakowie – 12. Pamiętajmy jednak, że oficjalne zaświadczenie o wynikach zostanie uczniom wydane dopiero 8 lipca. Większość szkół włączona jest do systemu rekrutacji internetowej, w związku z czym kandydaci wprowadzają dane o wynikach i ocenach bezpośrednio na swoim profilu. Następnie, aby dopełnić formalności, składają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (zazwyczaj szkoły wymagają tylko kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej) wraz z innymi niezbędnymi dokumentami w szkole pierwszego wyboru.

Zobacz: Faworyzowanie przeciwników aborcji w szkołach. Laureaci pro-life dostaną dodatkowe punkty przy rekrutacji

Gdzie wpisać wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Jeśli bierzemy udział w rekrutacji za pośrednictwem systemu internetowego (co jest już standardem dla większości regionów w Polsce), otrzymane wyniki należy wprowadzić po zalogowaniu się na profil kandydata, w odpowiedniej rubryce. Niestety system rekrutacyjny nie jest jednolity dla wszystkich.

Sprawdź: Ranking Liceów Kraków. Które szkoły ponadpodstawowe są najlepsze?

Jak dostarczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty do szkoły?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CKE uczniowie najpierw poznają swoje wyniki za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, a następnie – 8 lipca – otrzymują specjalne, oficjalne zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Właśnie ten dokument wraz ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej muszą dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru (zazwyczaj wymaga się kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej). Nie warto jednak z tym zwlekać i najlepiej upewnić się w konkretnej szkole (lub w systemie rekrutacyjnym), kiedy i w jakich godzinach będzie się odbywać przyjmowanie dokumentów.

Zobacz: Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci

Gdzie odbiera się wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Wyniki zostaną udostępnione na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Uczeń będzie mógł je sprawdzić, wchodząc na stronę internetową odpowiedniego OKE i logując się na swoje indywidualne konto. Jako login służy zazwyczaj nr PESEL, a hasło uczeń otrzymuje od dyrekcji szkoły, do której uczęszcza. Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty odbiera się w szkole.

Sprawdź: Strajk nauczycieli na początku roku szkolnego? “Będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji”

Rodzice pytają, do kiedy trzeba zanieść wyniki egzaminu

Do kiedy trzeba dostarczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Zazwyczaj po otrzymaniu specjalnego zaświadczenia o wynikach uczniowie mają jeszcze kilka dni na dostarczenie go do szkoły pierwszego wyboru wraz ze świadectwem. Trzeba jednak sprawdzić harmonogram w danej jednostce samorządowej, ponieważ nie ma jednej ogólnej procedury dla całej Polski.

Do kiedy można zanieść wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Po otrzymaniu wyników jest na to zazwyczaj około kilku dni. Ostateczny termin uzależniony jest od tego, w jakim regionie znajduje się placówka, do której uczeń składa papiery.

Kiedy odbiera się wyniki egzaminu ósmoklasisty ze szkoły?

Zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty ma zostać przekazane uczniom 8 lipca.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo