Na ten nawóz do winorośli nie wydasz ani grosza. Owoce będą słodkie i dorodne

Winorośle kojarzą nam się z takimi krajami, jak Włochy, Francja, Hiszpania czy Portugalia, lecz można je również uprawiać w naszym klimacie. Dają one pyszne owoce, a dodatkowo stanowią świetną ozdobę elewacji budynku czy altany. Aby zbiory były udane, winorośl warto nawozić. Specjalistyczne preparaty ze sklepu ogrodniczego są jednak zbędne.

Winorośle, tak jak inne krzewy owocowe, sadzi się na początku wiosny lub jesienią. Ich stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, a gleba powinna być lekka, żyzna i o pH pomiędzy 6,5, a 7. Przy roślinie należy umieścić podporę, może być to płotek lub palik, aby winorośl mogła piąć się w górę. Młode sadzonki powinno podlewać się regularnie i obficie. Dorosłe winorośle są bardziej odporne na niedobór wody, dlatego wystarczy podlewać je jedynie w trakcie suszy. Aby winorośl obrodziła w słodkie i soczyste owoce, warto ją również nawozić.

Sprawdź: Zmieszaj z wodą i spryskaj mszyce. Szkodniki same pospadają z liści

Naturalny nawóz do winorośli

Winorośl najlepiej nawozić trzy razy w roku – wczesną wiosną, około dwa tygodnie przed kwitnięciem i tuż po zbiorach. W sklepach ogrodniczych można znaleźć wiele preparatów do nawożenia winorośli, jednak ich stosowanie nie jest konieczne. Bardzo dobry nawóz można wykonać samemu i to bez ponoszenia żadnych kosztów. Do jego wykonania potrzebna będzie skoszona trawa.

Trawę należy umieścić w wiadrze, tak by zajmowała 3/4 jego objętości, a następnie zalać ją wodą. Przygotowaną mieszankę należy przykryć i odczekać dwa tygodnie. Po upływie tego czasu z wiadra należy odcedzić sam płyn i rozcieńczyć go z wodą. Nawóz jest gotowy, możesz podlać nim krzewy. Taka mikstura dostarczy roślinie witamin i składników mineralnych. Pamiętaj jednak, aby do nawozu nie wykorzystywać trawy, która była potraktowana specyfikiem z dużą ilością azotu.

Sprawdź: Szpaki ogałacają twoje drzewka z owoców? W ten prosty sposób przegonisz je z ogrodu

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo