Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 przyjęte przez Sejm! Dodatkowe dni wolne, nowy wymiar urlopu rodzicielskiego

Sejm przyjął właśnie długo oczekiwaną nowelizację Kodeksu Pracy, aby dostosować nasze prawo do unijnych dyrektyw. Na pracowników czeka sporo korzystnych nowości. Nowe przepisy przewidują między innymi dodatkowe dni wolne oraz dłuższy urlop rodzicielski. Zmiany w Kodeksie Pracy 2023 – dla kogo okażą się najbardziej opłacalne?

Zmiany w Kodeksie Pracy 2023

W 2023 roku pracowników czeka prawdziwa rewolucja przepisów. Wszystko za sprawą dwóch unijnych dyrektyw w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz w zakresie elastycznych rozwiązań dla rodziców. Polska miała zaimplementować nowe prawo od 1 sierpnia 2022, ale prace nieco się opóźniły. Sejm dopiero teraz przyjął w tej sprawie odpowiednie nowelizacje.

Zgodnie z założeniami unijnej dyrektywy warunki pracy mają być nie tylko bardziej przejrzyste, ale także bardziej elastyczne i wygodniejsze dla pracowników. Dlatego też do Kodeksu Pracy na stałe trafia zapis dotyczący możliwości wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Od momentu gdy przepisy wejdą w życie, pracodawca będzie musiał rozpatrzyć wniosek pracownika o umożliwienie pracy zdalnej. Dokument taki będzie mógł wystosować pracownik, który:

  • sprawuje opiekę nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • opiekuje się dzieckiem do 4. roku życia,
  • jest w ciąży.

Pracownik może być również skierowany na pracę zdalną w wyniku decyzji szefa. Wszystkie szczegóły dotyczące warunków pracy powinny zostać wcześniej uzgodnione.

Pracownik będzie mógł również skorzystać z możliwości elastycznego rozkładu pracy (ruchomy i indywidualny czas pracy, system skróconego tygodnia pracy i przerywany czas pracy).

Zobacz: Ulga na dziecko 2023. Ważne zmiany po nowym roku. Kto nie otrzyma zwrotu za dzieci?

Dodatkowe dni wolne 2023. Urlop opiekuńczy, urlop z powodu siły wyższej

Nowelizacja Kodeksu Pracy przewiduje również wprowadzenie dodatkowych dni wolnych. Pracownik będzie mógł skorzystać w ciągu roku kalendarzowego z bezpłatnego 5-dniowego urlopu opiekuńczego. Urlop będzie można wykorzystać w celu zapewnienia koniecznej opieki nad najbliższymi krewnymi (dziećmi, małżonkiem lub rodzicem) lub na osobami zamieszkującymi wspólne gospodarstwo domowe. Potrzeba opieki musi wynikać ze względów medycznych.

Do Kodeksu Pracy zostaje wprowadzony również zupełnie inny rodzaj urlopu. Pracownik będzie mógł skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy ze względu na pilne sprawy rodzinne. Urlop będzie przysługiwał w wymiarze 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym. Za okres zwolnienia pracownik zachowa prawo do 50% wynagrodzenia.

Sprawdź: Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop za 2022? Pracownicy muszą liczyć się z konsekwencjami

Nowelizacja Kodeksu Pracy 2023. Urlop rodzicielski według nowych zasad

Unijne dyrektywy zakładają przede wszystkim wspieranie rodziców w zachowaniu równowagi pomiędzy pracą a obowiązkami domowymi. Dlatego też jedną ze zmian jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz zmiana z 34 na 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej. To jednak nie jedyna zmiana w tej kwestii. Bardzo istotny z perspektywy rodziców jest także fakt, że 9 tygodni tego urlopu będzie nieprzenaszalne na drugiego rodzica, co oznacza, że zarówno matka, jak i ojciec będą musieli pozostać w domu przez co najmniej 9 tygodni. W przeciwnym wypadku urlop przepadnie. Za okres tego urlopu obojgu rodzicom będzie przysługiwał zasiłek macierzyński wynoszący 70% podstawy wymiaru.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Prawo, Rodzice

Powrót do pracy po macierzyńskim

Jak wygląda powrót do pracy po macierzyńskim? Przekonaj się, że świeżo upieczonym mamom wcale nie jest pisane bezrobocie i dowiedz się, jak egzekwować przysługujące ci prawa! Trudny powrót po macierzyńskim...

Czytaj dalej →
Ciąża, Prawo

Urlop dziekański a ciąża

Czasami życie przynosi nam różne niespodzianki i jedną z nich może być ciąża, która zaskoczy przyszłą młodą mamę w czasie, gdy studiuje ona na uczelni wyższej. Niespodziewana wiadomość nie oznacza...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general