W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodka z akcją serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią indywidualną. Nadal trwa organogeneza, a zarodek jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne.

Jak wygląda dziecko w 7 tygodniu ciąży?

Na tym etapie ciąży wielkość pęcherzyka ciążowego jest znaczna, a umieszczony w nim zarodek ma około 9 mm. Widać już akcję serca, które przyspiesza i bije 140-160 razy na minutę. W tym tygodniu ciąży rozwija się układ oddechowy z zalążkami oskrzeli i płuc, a także pierwotne formy trzustki oraz śledziony. Powoli rozwija się układ limfatyczny, zaś wątroba zaczyna produkować krwinki czerwone. W jamie ustnej pojawia się również zalążek języka. To etap rozwoju nerek i moczowodów, a także układu nerwowego i kształtowania się kończyn. Powoli kształtują się rysy twarzy, ale głowa nadal pozostaje nieproporcjonalnie duża w stosunku do ciała. Mózg dzieli się na dwie połowy, a zarodek może zaczynać się poruszać.

7 tydzień ciąży: Objawy i dolegliwości

Siódmy tydzień ciąży to czas, w którym brzuch może lekko zwiększać swój obwód, ale nie ma jeszcze widocznego typowego brzuszka ciążowego – macica jest zbyt mała. Burza hormonalna powodować może częstsze oddawanie moczu, ból podbrzusza, drażliwość piersi, a także nudności, nie tylko poranne. Dodatkowo pojawia się nadmierne wydzielanie śliny, zwłaszcza u kobiet cierpiących na mdłości, czy metaliczny smak w ustach. Aby zapobiegać nieprzyjemnym objawom warto przygotowywać zdrowe, lekkostrawne posiłki w małych porcjach, ale zjadane przynajmniej 5 razy dziennie. Korzystne będzie również picie znacznych ilości wody.

Brzuch w 7 tygodniu ciąży zaczyna się uwypuklać. Nie jest to jednak jeszcze typowy brzuch ciążowy. Ten pojawi się wkrótce.

Kobieta może się szybciej męczyć. Może odczuwać zadyszkę po czynnościach dotychczas jej nie powodującej. Jest to efekt zwiększonej ilości krwi w krwiobiegu. Piersi mogą stawać się większe, a na nich uwidaczniają się naczynia krwionośne – żyły są zauważalne przez skórę.

O co zadbać w czasie siódmego tygodnia ciąży?

Podstawową sprawą dla kobiety na tym etapie powinna być wizyta u lekarza. Jeśli już się odbyła, a zarodek miał akcję serca, kobiecie zlecone zostaną dodatkowe badania, m.in. na toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię, wirusowe zapalenie wątroby, ale również badanie grupy krwi, podstawowa morfologia oraz badanie moczu. Na tym etapie kobieta powinna również zdrowo się odżywiać, a także przyjmować preparaty witaminowe dla ciężarnych, zawierające: kwas foliowy, witaminę D i E oraz kwasy Omega-3. W razie towarzyszących chorób przewlekłych (astmy, chorób tarczycy, cukrzycy i innych) niezbędne jest odwiedzenie specjalisty w celu zrewidowania, czy ciężarna może przyjmować dotychczasowe leki oraz w jakich dawkach.

Plamienia w 7 tygodniu ciąży

Jeśli w ciąży występują plamienia poza terminem spodziewanej miesiączki, niezbędna jest konsultacja z lekarzem – może być konieczne wykonanie dodatkowej diagnostyki bądź suplementowanie kobiety sztucznym progesteronem, utrzymującym ciążę.

W razie braku zarodka podczas badania USG albo braku akcji serca należy po tygodniu powtórzyć badania. W pierwszym przypadku podejrzewane jest puste jajo płodowe albo ciąża pozamaciczna. W drugim – obumarcie zarodka z poronieniem zatrzymanym. Dodatkowo każde krwawienie powinno być impulsem do wizyty na szpitalnej izbie przyjęć.