Najczęściej w przypadku regularnych cykli to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza się w grubej, dobrze ukrwionej błonie śluzowej, w której będzie znajdować się przez ciążę. Osadzenie to nazywa się implantacją, a z uwagi na liczną obecność naczyń krwionośnych u niektórych kobiet może wystąpić plamienie implantacyjne. W rzeczywistości jest to kilka kropel krwi pomieszanych ze śluzem – nie jest to nic nieprawidłowego, ale nie występuje zawsze.

Jak wygląda dziecko w czwartym tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży dziecko ma wielkość ok. 1,7 mm i na obrazie USG w niektórych przypadkach można je zobaczyć – zależy to od indywidualnego przypadku, ale także od czułości sprzętu. Będzie miało ono postać pęcherzyka.

W rzeczywistości dziecko pod mikroskopem wygląda jak mały rogalik, który pod koniec czwartego tygodnia ciąży dzieli się na część głowową i ogonową zarodka. Z listków zarodkowych powstałych przez podziały komórek będą tworzyć się trzy grupy, odpowiedzialne potem za kształtowanie:

  • układu nerwowego, włosów i skóry;
  • układu pokarmowego, wątroby i trzustki;
  • układu kostno-stawowego, moczowego, płciowego, krwionośnego, a także mięśniowego.

Na tym etapie badanie USG zazwyczaj pokazuje okrągły pęcherzyk bądź jeszcze pustą jamę macicy, jednak ze znacznie pogrubionym endometrium.

Co zrobić, żeby zarodek się zagnieździł?

10 dni! Tyle zajmuje podróż komórki jajowej do macicy. Zagnieżdżenie w niej trwa kolejnych 5 dni. Jeżeli embrion się zagnieździł w śluzówce to znak, że jesteś w ciąży.

Pamiętaj, że nie każde połączenie się plemnika z komórką jajową oznacza ciążę. Czasami zarodek nie da rady zagnieździć się w macicy.

W takim wypadku powinniście powtórzyć starania w kolejnym cyklu.

Co sprzyja łatwiejszemu zagnieżdżeniu?

  • Brak skurczy, czyli krótko mówiąc brak stresu.
  • Unikanie wstrząsów – najlepiej odstaw na ten czas jazdę rowerem.
  • W przypadku problemów z zajściem w ciążę oraz zapłodnienia in vitro – DHEA, czyli naturalny hormon wspomagający zagnieżdżenie – zapytaj o niego lekarza.
  • Prawidłowa dieta

4 tydzień ciąży: Objawy, dolegliwości i samopoczucie mamy

Jeśli zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży to podpowiadamy jeszcze pierwszy. Czwarty tydzień ciąży, a raczej jego końcówka, to moment, w którym u kobiety oczekuje się owulacji, jeśli ma ona krótsze bądź regularne cykle po 28 dni. To właśnie brak miesiączki jest często pierwszym sygnałem ciąży, choć mylące bywa występujące niekiedy plamienie.

Na tym etapie można wykonać test ciążowy w moczu – najlepiej najwcześniej 10 dni po owulacji, a idealnie w dniu spodziewanej miesiączki. Poziom betaHCG może być jednak zbyt niski do wykrycia w moczu – w takim przypadku poziom gonadotropiny kosmówkowej warto zmierzyć w laboratorium poprzez oddanie próbki krwi.

W czwartym tygodniu test ciążowy może zawieść!

Aby dowiedzieć się, czy ciąża na tym etapie rozwija się prawidłowo, warto wykonywać powtórzenie badania po 48 godzinach – poziom betaHCG powinien wzrosnąć przynajmniej o 66%. Gonadotropina wytwarzana jest dopiero po implantacji, kiedy stymuluje ciało żółte do wytwarzania progesteronu, do nawet 16 tygodnia ciąży realizującego funkcję łożyska. Jeśli przy badaniu krwi sprawdzony zostanie poziom progesteronu i okaże się zbyt niski przy jednoczesnym pozytywnym wyniku betaHCG bądź gdy przy dodatnim teście ciążowym występują plamienia, lekarz może zalecić przyjmowanie syntetycznego progesteronu dla wspomagania utrzymania ciąży.

Bóle podbrzusza w czwartym tygodniu ciąży przypominają te miesiączkowe.

W 4 tygodniu ciąży może występować ból podbrzusza przypominający miesiączkowy oraz inne objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego; wczesne objawy ciąży są często zbieżne z typowymi objawami miesiączki. Zwiększony poziom hormonów przy krótszym cyklu może jednak powodować np. metaliczny posmak w ustach, niechęć do niektórych pokarmów czy lekkie mdłości.

Podsumowując: Czwarty tydzień ciąży jest jednym z najważniejszych. To właśnie w nim dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Od tego momentu jesteś w ciąży!