W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia – między 12 a 15 dniem cyklu występuje owulacja.

Co się dzieje u mamy w 3 tygodniu ciąży

Organizm kobiety dostosowuje się do ewentualnego zapłodnienia – zmienia się jakość śluzu, pH sprzyja utrzymaniu dłuższej żywotności i ruchomości plemników, pęka pęcherzyk i komórka jajowa wędruje jajowodem na spotkanie z plemnikami. Jeśli w tym czasie miał miejsce stosunek płciowy, do dróg rodnych kobiet dostaje się jednorazowo podczas wytrysku ok. 200-300 milionów plemników; jeśli są w doskonałej kondycji, to istnieje możliwość, że do jajowodu dotrze ich maksymalnie 500. Do wnętrza komórki jajowej, dzięki mechanizmom biologicznym, wnika zwykle tylko jeden plemnik, który już w chwili połączenia komórek wnosi informację o tym, jaka będzie płeć dziecka. Jeśli komórek jajowych gotowych do zapłodnienia jest więcej, może dojść do ciąży mnogiej; wówczas każda komórka jajowa jest zapładniana innym plemnikiem. Bliźniaki jednojajowe rodzą się w wyniku specyficznego podziału jednej komórki jajowej połączonej z jednym plemnikiem.
W przypadku par leczących się z niepłodności to właśnie w tym tygodniu zastępuje transfer zarodków.

3 tydzień ciąży to idealny moment na zapłodnienie

Trzeci tydzień ciąży: Jak wygląda płód?

W trzecim tygodniu ciąży mówimy o etapie przedzarodkowym. Dwie komórki rozrodcze zaczynają się dzielić, czyli bruzdkować już po ok. dwóch dobach od zapłodnienia. W ten sposób powstają blastomery, a następnie – morula i blastocysta, która ponownie się dzieli. Z tych wszystkich podziałów powstaje jajo płodowe. Już na tym etapie znany jest przyszły wygląd dziecka, choć długo nie będzie można tego zauważyć nawet w przypadku USG. Zarodek ma ok. 0,12 mm wielkości i jest niewidoczny podczas badania ultrasonograficznego; w tym tygodniu ciąży nie wykryje zazwyczaj również test betaHCG wykonywany z krwi.

Stanowczo żegnamy się z alkoholem!

Rozwijający się zarodek wędruje do macicy, przyczepiając się do jej ściany, która pokryta jest nabrzmiałą, grubą warstwą błony śluzowej; w razie braku zapłodnienia to właśnie ta błona usuwana jest w trakcie miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka zwane również implantacją może nastąpić pod koniec tego tygodnia bądź na początku drugiego; u niektórych kobiet pojawia się delikatne plamienie implantacyjne w formie różowych śladów na bieliźnie czy papierze. Jest ono naturalne i wynika z uszkodzenia naczynia krwionośnego w ścianie bardzo ukrwionej macicy.

Jeżeli leczysz się na przewlekłą chorobę (np. astmę) i zażywasz leki to koniecznie skonsultuj z lekarzem ich wpływ na dziecko.

3 tydzień ciąży: Objawy i dolegliwości

Na tym etapie ciąży kobieta zwykle jeszcze nie wie, że mieszka w niej nowe życie. Nie pojawiają się również żadne bardziej widoczne objawy – będą one raczej zbliżone do typowych objawów poowulacyjnych, czyli obejmować mogą wrażliwość piersi, zmienny śluz, wyższą temperaturę organizmu, a niekiedy również zmęczenie czy drażliwość. Rzadko kiedy na tym etapie mowa o jakichkolwiek innych objawach. Nawet wizyta u lekarza nie jest w stanie potwierdzić ciąży – jest ona widoczna jedynie pod mikroskopem, nie zaś w badaniu USG. Test betaHCG z krwi może wyjść pozytywny pod koniec tego tygodnia przy krótkich cyklach; na testy z moczu jest zwykle zbyt wcześnie.

Badanie USG w 3 tygodniu nie da pewnej w 100% odpowiedzi na pytanie czy jesteś w ciąży