Świadczenie urlopowe 2022. Komu i w jakiej wysokości przysługuje? Oto kilka przydatnych informacji

Na wakacyjne wyjazdy zwykle każdy z nas czeka z niecierpliwością, ale wiadomo, że poza oczywistymi zaletami, mają one również swoje negatywne strony, czyli koszty. Każde dłuższe wczasy potrafią nieco nadwyrężyć domowy budżet, zwłaszcza obecnie, kiedy stale rosną koszty życia. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że mogą liczyć w tym przypadku na wsparcie w postaci specjalnego świadczenia urlopowego. Komu należy się ten dodatek? Świadczenie urlopowe – co to jest i ile wynosi w 2022 roku?

Czym jest świadczenie urlopowe?

Zgodnie z aktualnymi przepisami niektórzy pracownicy w ramach finansowego wsparcia na czas urlopu mogą otrzymać tzw. świadczenie urlopowe. Jak to jednak często bywa, dodatek nie dotyczy wszystkich, a jego wypłata uzależniona jest od kilku czynników. Do przekazywania swoim pracownikom wspomnianego świadczenia zobowiązani są pracodawcy, którzy prowadzą przedsiębiorstwo zatrudniające ponad 50 osób. Obowiązkiem takiej firmy jest bowiem prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Do jego stworzenia zobligowane są również jednostki samorządowe (niezależnie do liczby pracowników) oraz zakłady budżetowe np. policja.

Co ciekawe, w mniejszych przedsiębiorstwach (tj. liczących mniej niż 50 pracowników) również możliwe jest założenie i prowadzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jest to jednak całkowicie dobrowolne i nie ma w przepisach takiego obowiązku. Pracodawca powinien jednak poinformować swoich pracowników na początku roku, w styczniu, jeśli taki fundusz nie powstanie.

Zobacz: Jak zrealizować bon turystyczny? Środki wkrótce stracą ważność!

Komu przysługuje wypłata świadczenia urlopowego?

Świadczenie urlopowe mogą uzyskać wyłącznie osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Niezwykle istotny z punktu widzenia pracowników jest fakt, że dodatek może zostać wypłacony bez względu na kryterium dochodowe, aktualną sytuację rodzinną czy staż pracy.

Zatrudnienie na UoP to jednak nie jedyny warunek, który należy spełnić, aby móc ubiegać się o dodatkowe środki z funduszu socjalnego. Pracownik musi również udać się na urlop trwający co najmniej 14 dni kalendarzowych. Świadczenie przysługuje tylko raz w ciągu całego roku kalendarzowego.

Ponadto, do skorzystania ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mają prawo nie tylko pracownicy, ale także ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny.

Sprawdź: 300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas

Wysokość świadczenia urlopowego w 2022

Wysokość dodatku urlopowego nie jest określona w przepisach. Co roku kwota jest bowiem określana przez dane przedsiębiorstwo i zależy od tego, jak wyglądały odpisy na fundusz socjalny w danym okresie. Na to, ile wyniesie wypłata, mogą jednak mieć również wpływ również wysokość ewentualnej premii, nadgodziny czy otrzymywane od pracodawcy dodatki (np. za pracę w szkodliwych warunkach).

Świadczenie urlopowe dla pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach:

  • na pełny etat – 1 662,97 zł,
  • na 3/4 etatu – 1 247,23 zł,
  • na 1/2 etatu – 831 49 zł,
  • na 1/4 etatu – 415,74 zł.

Na nieco wyższe stawki mogą liczyć osoby pracujące w szkodliwych lub trudnych warunkach. Świadczenie przysługuje też młodocianym pracownikom, jednak przyznawana kwota jest nieco niższa i wynoszą:

W 2022 rok to stawki 221 zł i 73 gr, jeżeli dana osoba zaczęła naukę w danym roku, 266 zł i 7 gr, jeżeli jest na drugim roku nauki oraz 310 zł i 42 gr, jeżeli jest obecnie na trzecim roku nauki.magazyn przedsiębiorcy.pl

Do otrzymania świadczenie urlopowego są uprawnieni również wszyscy nauczyciele, a ponieważ ich warunki pracy uznawane są za szczególne, mogą liczyć na nieco wyższe stawki. Aby dopełnić formalności, czyli zadbać o zachowanie stosunku pracy, dodatek powinien zostać wypłacony dopiero 31 sierpnia. Jego wysokość zależy nie tylko od sum odpisu na fundusz, ale także m.in. od liczby przepracowanych w ciągu miesiąca godzin.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo