Pleśń na orzechach włoskich może być bardzo niebezpieczna. Dlaczego należy jej unikać?

Orzechy włoskie to jedna z najzdrowszych i najbardziej wartościowych przekąsek. Szczególną popularnością cieszą się wczesną jesienią, kiedy są dojrzewają i są najświeższe, a więc również najsmaczniejsze. Jednak jak niemal wszystkie produkty spożywcze, orzechy także mogą pokryć się pleśnią, zwłaszcza jeśli są źle przechowywane. Pleśń na orzechach włoskich może być bardzo groźna dla zdrowia, dlatego też absolutnie nie należy ich spożywać.

Jak wygląda pleśń na orzechach włoskich?

Regularne spożywanie orzechów jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Zawierają w sobie cenny składniki odżywcze takie jak witaminy białko, a także łatwoprzyswajalne związki magnezu i żelaza. Przede wszystkim orzechy są źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety podobnie jak inne produkty spożywcze również orzechy mogą się popsuć. Wówczas ich spożycie może zakończyć się – w najlepszym przypadku – zatruciem pokarmowym.

Na orzechach, szczególnie tych źle przechowywanych, może pojawić się pleśń, którą tworzą wyjątkowo groźne dla człowieka grzyby z rodzaju Aspergillus. Produkowane przez nie mikotoksyny są bardzo szkodliwe dla organizmu. Nawet jednorazowe spożycie niewielkiej ilości spleśniałego produktu może zakończyć się silnym zatruciem pokarmowym (mocne nudności, wymioty i biegunka). Znacznie bardziej niebezpieczne może być jednak regularne spożycie pleśni. Ma ona bowiem działanie rakotwórcze, może osłabiać funkcjonowanie układu odpornościowego, a w przypadku kobiet w ciąży – może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Pleśń na skorupce orzecha oraz pleśń w orzechach włoskich nie zawsze wyglądają tak jak ta na innych produktach. Może bowiem przybierać formę kropeczek w czarnym lub żółto-oliwkowym kolorze. Orzechy może również pokryć charakterystyczny “kożuszek” pleśni.

Zobacz: Co możemy mrozić i kiedy? Tym systemem łatwo to zapamiętasz

Spleśniałe orzechy włoskie – dlaczego nie wolno ich spożywać?

Jedzenie spleśniałych orzechów może się zakończyć naprawdę groźnie. Jednorazowe spożycie może skutkować zatruciem pokarmowym, któremu towarzyszą wymioty, biegunka i nudności. Długotrwałe spożycie spleśniały produktów ma działanie kancerogenne oraz bardzo osłabia układ immunologiczny.

Sprawdź: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Dlaczego orzechy pleśnieją?

Orzechy najczęściej pokrywają się pleśnią, gdy są niewłaściwie przechowywane. Przede wszystkim jeśli chcemy, aby dłużej zachowały świeżość i nadawały się do spożycia, nie powinniśmy ich rozłupywać, ale pozostawić w skorupkach. Niełuskane orzechy najlepiej przechowywać w bawełnianych woreczkach lub w koszyku, w zaciemnionym suchym miejscu. Orzechów łuskanych z kolei nie można przechowywać w pomieszczeniu, w którym jest zbyt ciepło – wysoka temperatura może spowodować jełczenie. Wilgoć natomiast doprowadzi właśnie do powstania pleśni.

Zobacz: Co zamiast bułki do mielonych? Te zamienniki sprawdzą się idealnie

Czytelnicy pytają o pleśń na orzechach włoskich

Orzechy włoskie pleśń – można je zjeść?

Nie, orzechy pokryte pleśnią nie nadają się do spożycia, są szkodliwe dla zdrowia.

Dlaczego orzechy włoskie pleśnieją?

Najczęściej ze względu na złe przechowywanie – np. w zbyt wilgotnych warunkach.

Co oznacza pajęczyna w orzechach włoskich?

Pajęczyna w orzechach może oznaczać, że zalęgły się w nich mole.

Orzechy włoskie pleśń na skorupce – można je jeść?

Spleśniały orzech włoski, nawet jeśli pleść widoczna jest wyłącznie na skorupce, nie nadaje się do jedzenia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo