3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia – między 12 a 15 dniem cyklu występuje owulacja.

Obliczanie wieku ciąży

Dlaczego w okresie, który nazywany jest trzecim tygodniem ciąży dopiero dochodzi do zapłodnienia? Czy nie powinien to być dopiero pierwszy tydzień? Otóż nie i chociaż to zagmatwane, wyjaśnienie tego jest proste: wiek ciąży liczy się zawsze od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Po pierwsze robi się to z uwagi na tradycyjny sposób obliczania daty porodu, po drugie, wedle wielu specjalistów czas poprzedzający zapłodnienie jest serią niezbędnych czynności układu rozrodczego kobiety, które są naturalnym elementem procesu, który dzieje się od chwili połączenia jajeczka i plemnika. Bez tego swoistego “prequelu” zajście w ciążę nie byłoby możliwe, dlatego też wliczany on jest w czas trwania ciąży.

Pierwszy tydzień ciąży to okres od pierwszego dnia miesiączki przez kolejnych siedem dni. Macica w tym czasie pozbywa się niepotrzebnego nadmiaru śluzówki, który pozostał po poprzednim cyklu. Oczyszcza się z niego poprzez krwawienie, które jest właśnie miesiączką. Następne dni po niej to okres ponownego wzrostu świeżej warstwy rozpulchnionych błon śluzowych, które będą gotowe na przyjęcie zarodka. Ponadto w czasie, który wedle literatury fachowej jest drugim tygodniem ciąży, następuje intensywne dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Jeden z nich wysuwa się na prowadzenie, przez co nazywany jest pęcherzykiem dominującym. To właśnie on zostanie wkrótce uwolniony z tzw. pęcherzyka Graafa i da początek nowemu życiu, gdy spotka się z plemnikiem. Będzie to miało miejsce w trzecim tygodniu ciąży.

Co się dzieje u mamy w 3 tygodniu ciąży?

Organizm kobiety dostosowuje się do ewentualnego zapłodnienia – zmienia się przede wszystkim jakość śluzu. Po miesiączce kobieta w pochwie może odczuwać suchość. Kilka dni później pojawi się śluz, który z dnia na dzień zacznie robić się bardziej rozciągliwy, kleisty i przeźroczysty. Konsystencją przypomina on białko surowego jajka. Śluz ten nie tylko pomaga plemnikom się przemieszczać wewnątrz dróg rodnych kobiety, ale również zapewnia im pożywienie. Bogaty jest w cenne dla nich składniki odżywcze, które wydłużają okres życia plemników, przez co zwiększają się szanse na zapłodnienie. W tym okresie także pH w pochwie i macicy sprzyja utrzymaniu dłuższej żywotności i ruchomości plemników.

Gdy pęcherzyk Graafa dojrzeje, jest gotowy do wypuszczenia komórki jajowej znajdującej się w jego wnętrzu. Jest to moment jajeczkowania. Nie trwa on długo, cały proces zajmuje zaledwie kilka minut. Jajeczko wydostaje się z jajnika i zostaje wychwycone przez lejek jajowodu. Pęcherzyk Graafa tymczasem kurczy się, zapada i fałduje. Następnie przemienia się w ciałko żółte. Odpowiada za produkcję progesteronu, dzięki któremu zarodek w pierwszych etapach po zapłodnieniu będzie się rozwijał.

Zapłodnienie

Uwolnione jajeczko wędruje jajowodem w stronę macicy. Jeśli w tym czasie miał miejsce stosunek płciowy, do dróg rodnych kobiet dostaje się jednorazowo podczas wytrysku ok. 200-300 milionów plemników; jeśli są w doskonałej kondycji, to istnieje możliwość, że do jajowodu dotrze ich maksymalnie 500. Szacuje się, że do jajeczka dociera zaledwie 200 z nich, biorąc pod uwagę ich początkową ilość, nie jest to imponująca liczba, niemniej jednak to nadal silna konkurencja dla każdego z nich, gdy dotrą już do jajeczka. Do wnętrza komórki jajowej dzięki mechanizmom biologicznym, wnika zwykle tylko jeden plemnik. Osłonka przejrzysta, którą otoczone jest jajeczko staje się twarda i nieprzepuszczalna dla kolejnych plemników.

Plemnik już w chwili połączenia komórek wnosi informację o tym, jaka będzie płeć dziecka. Jeśli komórek jajowych gotowych do zapłodnienia jest więcej, może dojść do ciąży mnogiej, wówczas każda komórka jajowa jest zapładniana innym plemnikiem. Bliźniaki jednojajowe rodzą się w wyniku specyficznego podziału jednej komórki jajowej połączonej z jednym plemnikiem.

W przypadku par leczących się z niepłodności to właśnie w tym tygodniu zastępuje transfer zarodków.

3 tydzień ciąży to idealny moment na zapłodnienie

Trzeci tydzień ciąży: Jak wygląda płód?

W trzecim tygodniu ciąży mówimy o etapie przedzarodkowym. Plemnik wnika do jajeczka. Wnętrze jajowodów pokryte jest rzęskami, których ruchy przenoszą je w stronę macicy. W tym czasie materiał genetyczny łączy się: chromosomy mężczyzny parują się chromosomami kobiety. Tworzy się unikalny kod genetyczny, który daje początek nowemu życiu.  Już na tym etapie znany jest przyszły wygląd dziecka, choć długo nie będzie można tego zauważyć nawet w przypadku USG. To właśnie ten kod uwarunkuje, jaki człowiek przyjdzie na świat: czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, czy będzie mieć blond włosy czy ciemne, jakiego koloru będą oczy dziecka – wszystkie te informacje są już zapisane na tym etapie w genach.

Powstaje pierwsza komórka nowego człowieka, czyli zygota. Dwie komórki rozrodcze zaczynają się dzielić, czyli bruzdkować już po ok. dwóch dobach od zapłodnienia. Po około 40 godzinach od zapłodnienia są już dwie komórki, po około czterech dobach jest ich 16. W ten sposób powstają blastomery, a następnie – morula. Jej nazwa pochodzi od owocu morwy, ponieważ na tym etapie zarodek do złudzenia przypomina jej owoc. Z dwóch komórek powstały cztery, z czterech – osiem, z ośmiu – szesnaście – i tak dalej. Następnie powstaje blastocysta, która nadal się dzieli. Około 5-7 dnia po zapłodnieniu zagnieżdża się ona w gościnnej ścianie macicy, która jest przygotowana na jej przyjęcie. Śluzówka jest pogrubiona, rozpulchniona, dobrze ukrwiona – stanowi idealnie schronienie dla nowo powstałego życia.

Zarodek na tym etapie ma ok. 0,07 mm wielkości i jest niewidoczny podczas badania ultrasonograficznego; w tym tygodniu ciąży nie wykryje zazwyczaj również test betaHCG wykonywany z krwi.

Stanowczo żegnamy się z alkoholem!

Implementacja zarodka

Rozwijający się zarodek wędruje do macicy, przyczepiając się do jej ściany, która pokryta jest nabrzmiałą, grubą warstwą błony śluzowej; w razie braku zapłodnienia to właśnie ta błona usuwana jest w trakcie miesiączki. Zagnieżdżenie zarodka, zwane również implantacją, może nastąpić pod koniec tego tygodnia bądź na początku drugiego; u niektórych kobiet pojawia się delikatne plamienie implantacyjne w formie różowych śladów na bieliźnie czy papierze. Jest ono naturalne i wynika z uszkodzenia naczynia krwionośnego w ścianie bardzo ukrwionej macicy. Bardzo często plamienie to jest mylone z plamieniem powiązanym z miesiączką, zwłaszcza, że następuje prawie idealnie w czasie, gdy okres powinien nastąpić. Jak je rozróżnić? Plamienie towarzyszące implementacji jest bardziej skąpe. W przeciwieństwie do krwi miesiączkowej, ta wypływająca w wyniku implementacji jest ciemna, brunatna, wręcz brązowa. Nie ma też w niech skrzepów charakterystycznych dla krwi miesiączkowej.

Jeżeli leczysz się na przewlekłą chorobę (np. astmę) i zażywasz leki to koniecznie skonsultuj z lekarzem ich wpływ na dziecko.

Komórki zagnieżdżonego zarodka nadal się dzielą. Jednocześnie układają się najpierw w dwie, a następnie w trzy warstwy. To właśnie z nich wykształcą się wszystkie części i organy ciała. Pierwsza z nich to przyszły układ nerwowy, oczy i uszy dziecka, a także skóra. Druga warstwa to organy: układ oddechowy, układ trawienny, trzustka, wątroba i tarczyca. Z trzeciej warstwy wykształcą się kości, mięśnie, narządy płciowe, układ krążenia, układ moczowy.

Wokół zarodka zaczyna tworzyć się przejrzysta otoczka – wkrótce wykształci się ona w worek owodniowy, który przez następne miesiące będzie chronił dziecko i stworzy się w nim środowisko umożliwiające dziecku prawidłowy rozwój.

3 tydzień ciąży: Objawy i dolegliwości

Na tym etapie ciąży kobieta zwykle jeszcze nie wie, że mieszka w niej nowe życie. Nie pojawiają się również żadne bardziej widoczne objawy – jeśli w ogóle jakieś występują to będą one raczej zbliżone do typowych objawów poowulacyjnych, czyli obejmować mogą wrażliwość piersi, zmienny śluz, wyższą temperaturę organizmu, a niekiedy również zmęczenie czy drażliwość. Rzadko kiedy na tym etapie mowa o jakichkolwiek innych objawach. Co prawda burza hormonów już się zaczęła i bardzo szybko da o sobie znać, a także wywróci funkcjonowanie organizmu przyszłej mamy do góry nogami, ale 3 tydzień ciąży to metaforyczna cisza przed burzą. Wiele już się dzieje, ale nadal procesy te pozostają w ukryciu. Już za kilkanaście dni dadzą o sobie znać i wszelkie objawy ciąży będą coraz wyraźniejsze i coraz mniej pozostawią wątpliwości co do tego, że w łonie przyszłej mamy rozwija się nowe życie.

3 tydzień ciąży: USG

Wiele kobieta zadaje sobie pytanie, czy ciąża w trzecim jej tygodniu jest już widoczna na USG. Jest na to za wcześnie. Nawet wizyta u lekarza nie jest w stanie potwierdzić ciąży – jest ona widoczna jedynie pod mikroskopem, nie zaś w badaniu USG. Za wcześnie nawet jeszcze na wykonywanie jakichkolwiek testów, które mogłyby potwierdzić, że w łonie rozwija się nowe życie. Pierwszych kilka dni po zapłodnieniu daje jedynie szansę na pozytywny test betaHCG z krwi pod koniec tego tygodnia trzeciego tygodnia ciąży przy krótkich cyklach. Poziom tego hormonu zaczyna stale wzrastać od momentu zapłodnienia, jednakże w pierwszych kilkunastu dniach jest jeszcze zbyt niski, by dać stuprocentową pewność co do obecności zarodka.

Badanie USG w 3 tygodniu nie da pewnej w 100% odpowiedzi na pytanie czy jesteś w ciąży

Jeśli świadomie planujecie ciążę, pamiętaj, by w tym okresie już bardzo o siebie dbać. Jeśli palisz – to ostatni dzwonek na rzucenie nałogu. Odstaw alkohol i inne używki. Staraj się nie przemęczać, przyjrzyj się swojej diecie. Zadbaj, by była bogata w wartościowe produkty odżywcze. Jedz dobrze zbilansowane posiłki i pij dużo wody. Zadbaj także o swoją kondycję fizyczną. Dobrze wyćwiczone mięśnie przydadzą Ci się podczas ciąży, a następnie podczas porodu.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

24 tydzień ciąży

24 tydzień ciąży – dziecko jest coraz bardziej aktywne Dwudziesty czwarty tydzień ciąży to okres, kiedy twoje dziecko nabiera wyglądu, jaki będzie miało po urodzeniu. To też czas, w którym...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

7 tydzień ciąży

W siódmym tygodniu ciąży podczas badania USG można już obserwować zarodek oraz bicie jego serca. Kobieta może odczuwać silne objawy ciąży… bądź ich brak, co jest kwestią bardzo indywidualną. Nadal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

29 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży… zapewne sama sobie zadajesz pytanie kiedy to właściwie zleciało, prawda? Na tym etapie ciąży wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i od kilku tygodni funkcjonują. Malec stale...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

To już ten czas, kiedy zbliżasz się do półmetka ciąży. Zleciało, prawda? Dopiero co byłaś w pierwszych tygodniach ciąży i z niecierpliwością wypatrywałaś czasu, gdy będzie już widać, że spodziewasz...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general