Klinika stomatologiczna – czym się zajmuje?

Klinika stomatologiczna to miejsce, który świadczy bardzo szeroki i zróżnicowany zakres usług. Jednak nie wszyscy klienci wiedzą, na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą. Dobra informacja dla mieszkańców dużych miast jest taka, że wybór jest naprawdę szeroki. Działa tutaj mnóstwo placówek, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować przy ich wyborze?

Czym się zajmuje klinika stomatologiczna?

Klinika stomatologiczna to miejsce, które przede wszystkim zajmuje się leczeniem ubytków zębów i chorób przyzębia. Specjalista już na pierwszej wizycie diagnozuje problem oraz tworzy plan leczenia. Ten opiera się zazwyczaj na założeniu plomb. W nieco bardziej poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Jednak samo leczenie stomatologiczne to nie wszystko. W ofercie praktycznie każdej kliniki stomatologicznej znaleźć można również działania z zakresu chirurgii stomatologicznej. Specjalista zajmuje się najcięższymi przypadkami zębów, które wymagają chirurgicznego usunięcia bądź też ekstrakcją martwych korzeni. Chirurg stomatolog zajmuje się także zmianami, które mogą pojawić się w jamie ustnej pacjenta – torbielami lub włókniakami. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również leczeniem przetok i ropni, a także przygotowuje pacjenta do dalszego leczenia ortodontycznego.

Jeśli już mowa o leczeniu ortodontycznym, także i ono często znajduje się w ofercie klinik stomatologicznych. Ortodonci to lekarze, którzy diagnozują patologie w budowie jamy ustnej i podejmują działania, które mają na celu ich zlikwidowanie.

Jak widać, stomatologia to nie tylko leczenie chorych zębów. W klinikach stomatologicznych pacjenci mogą także zdecydować się na przeprowadzenie zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Mowa tutaj między innymi o wybielaniu zębów, wstawianiu implantów i licówek. Są to działania, które mają na celu poprawę wyglądu zębów.

Dlaczego warto wybrać klinikę stomatologiczną?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że większość problemów stomatologicznych wymaga współpracy pomiędzy specjalistami z różnych dziedzin. Jeśli ci specjaliści zatrudnieni są w jednym miejscu, pacjent nie musi tracić swojego cennego czasu i pieniędzy na dojazdy do różnych gabinetów. Zyskuje pewność, że w danym miejscu otrzyma kompleksową opiekę i szybko pożegna swój problem. Niezależnie od tego, z jakim problemem pacjent zgłosi się do lekarza, zgrany i kompetentny zespół pracowników na pewno odpowiednio się nim zajmie.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kliniki dentystycznej?

Zatrudnieni lekarze

Pacjenci, którzy chcą mieć pewność, że w danym miejscu otrzymają szybką i skuteczną pomoc, powinni zainteresować się tym, czy zatrudnieni w nim lekarze posiadają odpowiednie kompetencje. Nie ma co ukrywać – lekarz stomatolog to człowiek, który uczy się przez całe życie. Śledzi najnowsze trendy ze świata stomatologii i zna wszystkie nowinki technologiczne, które pozwalają usprawnić proces leczenia. Bardzo ważne, czy dany lekarz podnosi swoje kwalifikacje poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia – także zagraniczne. Nie bez znaczenia jest również pozostały personel medyczny zatrudniony w klinice – higienistki stomatologiczne oraz asystentki. Są to osoby, które dzięki swoim kompetencjom i wiedzy są w stanie wspierać lekarza stomatologa podczas procesu leczenia.

Wyposażenie gabinetu

Współczesna stomatologia rozwija się wyjątkowo szybko. To dobra wiadomość dla pacjentów, którzy mogą zażegnać stare przekonanie, że leczenie dentystyczne musi być bolesne i niekomfortowe. Przy wyborze kliniki warto zwrócić uwagę na to, czy dysponuje ona nowoczesnym, wysoko jakościowym sprzętem oraz materiałami stomatologicznymi z wyższej półki. Dzięki nim leczenie stomatologiczne staje się o wiele bardziej skuteczne, kompleksowe i precyzyjne. Nowoczesny gabinet stomatologiczny bezwzględnie powinien być wyposażony w mikroskop stomatologiczny, łuk twarzowy, artykulator, skalery i piaskarki.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia czynniki są urządzenia, które służą do diagnostyki obrazowej. Dzięki nim można dla każdego pacjenta opracować dopasowany do jego potrzeb plan leczenia. Możliwość wykonania na miejscu tomografii komputerowej lub zdjęć zębowych jest bardzo cenna – pacjent nie musi tracić swojego czasu na wizyty w innych placówkach medycznych.

Co z lokalizacją?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, mnóstwo pacjentów zwraca uwagę na lokalizację danej kliniki dentystycznej. Są to zwłaszcza osoby, które nie dysponują własnym środkiem transportu i zmuszone są do korzystania z komunikacji publicznej. W takiej sytuacji dogodne położenie kliniki może być dużym plusem.

Pacjenci bardzo szybko przywiązują się do swoich lekarzy stomatologów, zwłaszcza jeśli są bardzo zadowoleni z dotychczasowych doświadczeń. Do ulubionej kliniki dentystycznej są w stanie dojechać z innego miasta, a nawet kraju. Nie dla wszystkich więc lokalizacja jest przeszkodą przy podejmowaniu decyzji. Wybierając dobrą klinikę dentystyczną, koniecznie trzeba zainteresować się także godzinami jej otwarcia. Trzeba wziąć pod uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zapracowani – do pracy wychodzą z samego rana, a wracają późnym popołudniem. Nic więc dziwnego, że większość pacjentów preferuje popołudniowe lub wieczorne godziny wizyt. Elastyczny grafik jest więc bardzo dużą zaletą przy wyborze konkretnej kliniki stomatologicznej.

Na sam koniec warto poruszyć także kwestie ceny. Nie ma co ukrywać, że dla większości pacjentów będzie miała ona ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Prawda jednak jest taka, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości świadczonych w klinice usług. O wiele rozsądniej jest kierować się opiniami innych osób, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Rekomendacje od zadowolonych pacjentów to coś, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Artykuł powstał we współpracy z Elektoralna Dental Clinic.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo